[b]skomentuj na [link=http://blog.rp.pl/rybinski/2009/02/15/niezbednik-polaka-%e2%80%93-wydanie-zimowe-i-kryzysowe/]blog.rp.pl/rybinski[/link][/b]

Mamy zimę i mamy kryzys. Trzeba się rozgrzać, a nic tak nie podgrzewa (oprócz góralskiej herbatki) jak odpowiednio dobrany i spreparowany serwis informacyjny. Taki, że ludziom od słuchania płoną uszy, od patrzenia łzawią oczy, a duch epoki wypełza na twarz i barwi jagody czerwienią. Oto zestaw najnowszych doniesień z kraju i ze świata, bez których byłoby zimno i smutno. Poniżej zera.

[srodtytul]Sposób na kryzys [/srodtytul]

Autorytety twierdzą, że gdybyśmy mieli euro, nie byłoby u nas kryzysu. To samo można powiedzieć o złotych dewizowych, rublach transferowych, a nawet o talarach Marii Teresy.

[srodtytul]Nastroje konsumenckie [/srodtytul]

W celu poprawy nastrojów konsumenckich do każdej butelki wódki dodawany będzie portret wicepremiera Waldemara Pawlaka. Nikt już w tych ciężkich czasach nie będzie musiał pić do lustra.

[srodtytul]Projekt stulecia[/srodtytul]

Lewica domaga się podniesienia podatków dla najbogatszych. Pieniądze zabrane najbogatszym będą przeznaczone na rozbudowę aparatu administracyjnego zajmującego się rozdawaniem najuboższym.

[srodtytul]Zmiany kadrowe [/srodtytul]

Następnym ministrem sprawiedliwości będzie profesor prawa, który nigdy nie miał długów, bo zawsze miał dość pieniędzy z budżetu i okolic. Na pocieszenie dla Andrzeja Czumy cytat z Adama Mickiewicza (w końcu jednak wieszcz narodowy):

Bo słuchajcie i zważcie u siebie,

Że według bożego rozkazu:

Kto nie dotknął ziemi ni razu,

Ten nigdy nie może być w niebie.

[srodtytul]Uwaga, telewizje[/srodtytul]

Agencja nietowarzyska dysponuje ciekawym człowiekiem do wykorzystania w talk-show. Specjalność – masowy morderca, gwałciciel, homoseksualista, śmiertelnie chory, nekrofil, polityk (orientacja na życzenie). Ceny umiarkowane ze względu na kryzys. Dla stałych klientów upusty.

[srodtytul]Kryzys w Rosji [/srodtytul]

Na kremlowskim wysypisku śmieci w Moskwie znaleziono kości mamuta, niestety, już obgryzione.

[srodtytul]Komunikat "Gazety Wyborczej" [/srodtytul]

Na śmietniku historii też można znaleźć strawę duchową.

[srodtytul]Polacy i ich matka nadzieja [/srodtytul]

Według zapewnień płynących z kół rządowych Polska jest w dobie kryzysu w o wiele lepszej sytuacji niż pozostałe kraje świata. Co do całego kosmosu badania porównawcze jeszcze trwają, ale już ustalono, że jest tam jeszcze gorzej niż w Islandii. Gwiazdozbiór Wodnika – panika. Panna – ruja i golizna. Psy Gończe – wścieklizna. Wielki Wóz – ukradziony. Strzelec – zraniony. Na Syriuszu – głód. Na Jowiszu – bunt. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. A u nas spokój jest. I będzie.

[srodtytul]Cytat [/srodtytul]

Z felietonu Antoniego Słonimskiego z lat 60.: "Farfał di klaczkie, jak się mawiało w przedwojennych sferach kupieckich". I pomyśleć, że p.o. prezesa TVP pomawiano o całkiem przeciwne afiliacje.

[srodtytul]Kryzys w stosunkach państwo – Kościół [/srodtytul]

Pan Bóg postanowił przejść na emeryturę, ale ZUS odmawia naliczenia Mu wysługi lat od stworzenia świata ze względu na brak pełnej dokumentacji. Bóg zwrócił się do SLD z prośbą o ochronę i pomoc. W zamian obiecuje cud nad urną wyborczą.

[srodtytul]Skandal [/srodtytul]

Odpowiednie służby wykryły, że pracownicy radia publicznego pobierali za wykonywaną pracę honoraria. Nowa ustawa medialna położy kres tym skandalicznym nadużyciom. Radio będzie finansowane z dobrowolnych składek pracowników.

[srodtytul]Odgłosy zimowe[/srodtytul]

Mimo że to nie Wigilia, prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi ostatnio ludzkim głosem. Łagodność prezesa wzbudziła w kołach zbliżonych o rzut kamieniem do inteligencji zrozumiałą czujność i szczujność.

[srodtytul]Stan zagrożenia [/srodtytul]

Ekologowie biją na alarm. Z powodu ocieplenia globalnego i ogólnego pogorszenia warunków pluskwom grozi wyginięcie.

[srodtytul]Przeciwdziałanie kryzysowi [/srodtytul]

Fryzjerzy amerykańscy oferują nową usługę – zdejmowanie skalpów.

[srodtytul]Idzie nowe [/srodtytul]

W kurniku chłopa małorolnego spod Jasła znaleziono jajko mądrzejsze nie tylko od kury, ale i od gospodarza. Jajko będzie kandydować do Parlamentu Europejskiego z list Porozumienia dla Przyszłości Dariusza Rosatiego i jego córki.

[srodtytul]Z frontu walki o wolność słowa[/srodtytul]

Stefan Niesiołowski potępił "Rzeczpospolitą" za odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne, chodzenie na pasku i robienie wody na młyn. W związku z nietrzymaniem się gazety jedynie słusznej linii Niesiołowski zaproponował zmianę tytułu na "Biuletyn PiS". Wicemarszałek ma rację, nie po to walczył o wolność i demokrację, żeby teraz każdy pisał, co mu się podoba. Inicjatywa ustawodawcza Niesiołowskiego zrobienia z "Rzeczpospolitej" pierwszego pisma III Rzeczypospolitej wydawanego w drugim obiegu oczekiwana jest z niecierpliwością lada chwila.

[srodtytul]Radość ślimaków [/srodtytul]

Stany Zjednoczone w ramach solidarnej walki z globalnym kryzysem gospodarczym obłożyły wszystkie towary z Unii Europejskiej cłem w wysokości 100 proc. wartości. Wyjątek zrobiono dla francuskiego sera roqefort. Cło na ten ser wynosi 300 procent. We Francji zanotowano wybuch entuzjazmu wśród ślimaków. Nawet bez pokazywania rogów sera na pierogi nie zabraknie.

[srodtytul]Pomoc humanitarna [/srodtytul]

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przeznaczył ogromne sumy na utrzymanie produkcji w przemyśle motoryzacyjnym. Niesprzedane samochody wyprodukowane dzięki państwowym dotacjom będą przekazane do krajów Trzeciego Świata jako pomoc humanitarna. Gdyby Polska nie pospieszyła się z przystąpieniem do UE, też moglibyśmy dostać francuski samochód.

[srodtytul]Pomnik chwały [/srodtytul]

W Kielcach wzniesiony zostanie pomnik Aleksandra Macedońskiego. Jest to jedyny pomnik, który uzyskał poparcie wszystkich radnych.

[srodtytul]Człowiek bez właściwości [/srodtytul]

Zasłyszana charakterystyka posła Chlebowskiego: nigdy nie mówi tego, co myśli, bo gdyby miał to mówić, to by milczał.

[srodtytul]Literatura trzyma się krzepko [/srodtytul]

Tylko w literaturze nie ma kryzysu. Wkrótce ukaże się nowa powieść Violetty Boczek "Fajfus", wstrząsająca historia rozterek moralnych lesbijki, która zadała się z transwestytą, biorąc go za kobietę i odkrywszy symptom prawdy, stanęła przed wyborem: czy zachować wierność feministycznym ideałom, czy też okazać tolerancję wobec kochających inaczej. Puenta powieści jest tak zaskakująca, że omówimy to wybitne dzieło polskiej prozy współczesnej, jak tylko dojdziemy do siebie.

Ale to nieprędko. Raczej po zimie. I po kryzysie.

[i]Autor jest felietonistą i publicystą dziennika "Fakt"[/i]