24 grudnia na swoim ostatnim posiedzeniu w tym roku Rada Ministrów przyjmie Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020. To nie tylko świąteczny prezent dla seniorów, ale ważna polityczna deklaracja, że polityka dotycząca osób starszych i dla osób starszych staje się ważnym priorytetem rządu na najbliższe lata. Jeśli powstająca polityka senioralna ma być polityką na serio, nie może być ona polityką ostrożnych działań, ale musi być polityką odwagi.
Ksiądz Adam Boniecki w lutym napisał: „Nie ma co się pocieszać, że to jeszcze nie zaraz. Do starości bowiem musimy się przygotować, póki jeszcze jesteśmy względnie młodzi". Te mądre słowa redaktora „Tygodnika Powszechnego" mają podwójne znaczenie. Po pierwsze, do starości musi przygotować się każdy z nas - żyjąc odpowiedzialnie, aktywnie i zdrowo, nieustanie inwestując w siebie, umiejętnie zarządzając czasem, budując swoją pozycję zawodową i bezpieczeństwo finansowe. Po drugie, do starości społeczeństwa muszą przygotować się polskie państwo i nasze miasta, rząd i władze samorządowe. Wzrost odsetka osób starszych w polskim społeczeństwie nabiera coraz większego tempa. Do 2035 roku udział osób w wieku 65 i więcej zbliży się do ¼. Nieuchronna szybkość starzenia się polskiego społeczeństwa musi budzić w osobach decyzyjnych potrzebę niezbędnych przygotowań o charakterze prawnym, instytucjonalnym i finansowym. Rok 2013 był kolejnym ważnym okresem w procesie przystosowywania Polski do potrzeb osób starszych. Jednym z ważniejszych osiągnięć tego roku jest nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, wprowadzająca gminne rady seniorów.
Fenomen Uniwersytetów Trzeciego Wieku
Profesor Halina Szwarc, założycielka pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce, przed wieloma laty napisała: „Ludzie starsi mają szczególnie ważną rolę do spełnienia. Nabyta przez nich wiedza, w połączeniu z doświadczeniem zgromadzonym w ciągu wielu lat życia, tworzy wartości bardzo cenne dla społeczeństwa, a im samym powinna dawać poczucie satysfakcji". Tworząc go w 1975 roku na warszawskim Marymoncie założyła, że jego celem ma być aktywizacja intelektualna i fizyczna osób starszych. W 1989 roku w Polsce było już 9 UTW, obecnie jest ich 450 i ponad 130 tysięcy słuchaczy.
W listopadzie 2009 r. na I Zjeździe Ogólnopolskiego Porozumienia UTW w Szkole Głównej Handlowej narodziła się idea ustanowienia Roku 2012 – Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Efektem tych starań była uchwała Senatu RP i patronat małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. W 2011 r. powstał Parlamentarny Zespół ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w który pracuje kilkudziesięciu posłów przekonanych, że dynamicznie rozwijający się ruch UTW musi mieć życzliwego partnera w parlamencie. W marcu 2012 roku odbył się I Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku - wydarzenie, które zgromadziło trzy tysiące liderów UTW z całego kraju. To było wielkie święto tego ruchu społecznego, a jego skala uświadomiła wszystkim, że kilkaset UTW to już nie tylko najważniejsi animatorzy aktywności społecznej seniorów w środowisku lokalnym, ale i poważny partner w kreowaniu polityki senioralnej państwa. Obecność na Kongresie małżonki Prezydenta RP, premiera, szefa Kancelarii Prezydenta RP, ministrów pracy i polityki społecznej oraz zdrowia, parlamentarzystów i samorządowców potwierdziła, że najważniejsze osoby w państwie dostrzegają potrzebę budowania polityki wobec osób starszych.