Dzisiejszy nowy świat superkomputerów, inteligentnych sieci energetycznych i ogromnej liczby dużych zbiorów danych często określa się mianem czwartej rewolucji przemysłowej.
Przemysł to jeden z fundamentów gospodarki europejskiej: na przykład sektor wytwórczy w Unii Europejskiej obejmuje 2 mln przedsiębiorstw i zapewnia 33 mln miejsc pracy. Poza tym przemysł wnosi duży wkład we wzrost produktywności.
Utrzymanie silnej pozycji przemysłu europejskiego na świecie wymaga jednak innowacyjnych rozwiązań i rozwoju technologicznego. Dotyczy to właściwie każdej dziedziny: opieki zdrowotnej, energetyki, transportu, przemysłu kosmicznego czy samochodowego i nie tylko.
Nierównomierny rozwój
Wiele sektorów naszej gospodarki szybko przyjęło rozwiązania cyfrowe, zarówno w technologiach, jak i metodach pracy. Niestety, niektóre tradycyjne sektory (np. przemysł budowniczy, spożywczy, włókienniczy czy stalowy) pozostają pod tym względem w tyle, podobnie jak wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Z najnowszych badań wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat cyfryzacja produktów i usług może przynieść przemysłowi w Europie ponad 110 mld euro dodatkowych przychodów rocznie.
Innowacje wymagają inwestycji, a na świecie panuje ostra konkurencja, jeśli chodzi o przyciąganie inwestorów prywatnych zainteresowanych innowacjami cyfrowymi. Nie możemy pozwolić sobie na to, by pozostać w tyle.