Szczegółowe informacje na temat wzrostu cen w poszczególnych kategoriach towarów i usług są wprost zatrważające. Ceny opału wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe są o ponad 100 proc. wyższe niż rok wcześniej, a gazu – o niemal 50 proc. Na stacjach paliwowych za benzynę trzeba płacić o 30 proc. więcej, za olej napędowy – 40 proc., a gaz – o ponad 54 proc. więcej. Nieustająco drożeje żywność, a takie produkty jak mąka, cukier, tłuszcze czy mięso drobiowe są o 30-40 proc. droższe.
Czytaj więcej
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju o 13,9 proc. rok do roku, najbardziej od września 1996 r. Szczególnie szybko drożeją paliwa, nośniki energii oraz żywność. W tej ostatniej kategorii wyróżnia się drób, którego ceny podskoczyły o ponad 40 proc. rok do roku.
W jakiejś mierze to efekty wojny przeciw Ukrainie i zawirowań na globalnych rynkach surowców i paliw, ale niestety koszty tej sytuacji ponosimy my, bo inflacja coraz bardziej pustoszy nasze portfele. Niestety, zdaniem ekonomistów będzie jeszcze gorzej, ceny będą w Polsce jeszcze rosły, a w ślad za tym będę rosły także stopy procentowe i koszty obsługi zadłużenia.
Jednocześnie obecnie widzimy jak na dłoni, że skuteczność tarczy antyinflacyjnej jako instrumentu walki z drożyzną czy nawet ochrony przed skutkami drożyzny dla gospodarstw domowych okazała się niemal zerowa. A 30 mld zł, bo takie są koszty tarczy antyinflacyjnej w skali roku, to pieniądze wyrzucone w błoto.
Czytaj więcej
Przed nami arcyważne pytanie: czy podczas kilkunastu miesięcy dzielących nas od wyborów będziemy w stanie opanować inflację, a jednocześnie damy radę ulżyć tym, w których ona najsilniej uderzyła – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie, którego fragmenty opublikowała „GPC”.