Rz: Jednym z priorytetów PiS jest pobudzenie innowacyjności polskiej gospodarki. Skąd to przekonanie, że państwo jest w stanie to zrobić, skoro wiele innowacji na świecie świetnie rozwija się bez jego ingerencji?
Stanisław Karczewski: Jestem przekonany, że innowacyjność z pomocą państwa będzie rozwijać się szybciej. Państwo może wspierać i wzmacniać działania pobudzające innowacyjność, a w konsekwencji doprowadzić do niezwykle interesujących odkryć, wynalazków, a docelowo – budowy polskich marek rozpoznawalnych na świecie. Naturalnie samo państwo nie zbuduje innowacyjnej gospodarki. W tym kontekście ogromną rolę do odegrania mają start-upy i polscy naukowcy. Mamy wielki potencjał. Ten potencjał tkwi też w Polakach, którzy wyjechali za granicę. Proszę pamiętać, że kraj opuściło kilka milionów rodaków. Łączymy z nimi duże nadzieje. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w tym roku zorganizowane zostanie Forum Polonijne. Konieczne jest przyciągnięcie Polaków mieszkających za granicą do Polski. Wśród poruszanych podczas Forum Polonijnego tematów będą zagadnienia dotyczące innowacyjności, nauki i postępu. W Polonii tkwi bowiem olbrzymi potencjał, który dotychczas nie był wykorzystywany.
W jaki sposób chce pan ten potencjał wykorzystać?
Wierzę w to głęboko, że wielki potencjał ludzi, którzy wyjechali z Polski, można wykorzystać. Musimy ich zachęcać do powrotu. Będziemy otwierali możliwości kształcenia na polskich uczelniach. Dziś np. na uniwersytetach medycznych w naszym kraju studiuje około 200 reprezentantów środowiska polonijnego. To mało. Chcemy, aby było ich więcej. Dla porównania, na anglojęzycznych medycznych studiach w Polsce mamy ok. 6 tys. studentów. Trzeba przedstawicieli Polonii zachęcić do tego, żeby dążyli do nawiązywania współpracy między uczelniami, instytutami w naszym kraju. A jeśli będzie taka możliwość, żeby wracali do ojczyzny z bagażem doświadczeń i dorobkiem naukowym. Będę o to zabiegał jako marszałek Senatu sprawujący pieczę nad Polonią. Równocześnie w kraju trzeba tworzyć takie warunki, aby młodzi ludzie nie opuszczali Polski w poszukiwaniu lepszego życia, bo tu ma być dobre życie, perspektywy rozwoju i dobrej pracy.
Niewykorzystywany potencjał Polonii to problem. Gdzie jeszcze widzi pan bariery dla rozwoju innowacyjności?