Krzysztof Adam Kowalczyk

Krzysztof Adam Kowalczyk

Od 25 lat dziennikarz ekonomiczny i redaktor, absolwent Politechniki Warszawskiej, niepraktykujący inżynier konstruktor samochodów

Krzysztof A. Kowalczyk: Nie możemy wiecznie blokować żywności z Ukrainy

Dostęp do tanich surowców znad Dniepru byłby dla naszego przetwórstwa żywności szansą budowy relacji z dostawcami z Ukrainy. A z czasem może nawet stworzenia tam przyczółków produkcyjnych. Ale okno możliwości otwarte jest dziś, po wojnie się zamknie.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Paradoks: inflacja teraz pomoże PiS

Choć ceny będą dalej rosły, to wolniej niż dotychczas. I to właśnie przedwyborcza szansa dla partii rządzącej, bo nastroje konsumentów mogą się poprawiać.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Słuszny szlaban na wyprzedzanie

Często smagam ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka biczem krytyki, ale teraz pochwalę. Podoba mi się jego zakaz „wyścigów słoni”, czyli wyprzedzania tirów przez tiry.

Dmytro Boyarchuk: Ukraina musi się reformować już teraz, w czasie wojny

Najgorsze, co może się nam przytrafić po wojnie, to rozminięcie się oczekiwań ukraińskich władz i obywateli oraz Zachodu – uważa Dmytro Boyarchuk, szef kijowskiego think tanku CASE Ukraina.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Świat w lusterku wstecznym

Często podejmujemy istotne decyzje – od wyboru pracodawcy czy zawodu po inwestowanie – kierując się wyłącznie optymistycznym obrazem z przeszłości.

Krzysztof Adam Kowalczyk: 800+ to gwarantowany przepis na inflację

Znaczna waloryzacja 500+ może mieć sens tylko przy wprowadzeniu niskiego progu dochodowego. Inaczej będzie to pewny przepis na utrwalenie inflacji na poziomie około 10 proc.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Nie palcie bankierów na stosie

Rekordowe zyski banków w czasie kryzysu irytują. Ale banki to u nas główny mechanizm finansowania gospodarki. Jeśli go popsujemy, stracą i one, i my.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Ofiary niskich stóp procentowych

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich jest czymś w rodzaju kaca po okresie świetnej koniunktury nakręcanej tanim, a od pewnego momentu zbyt tanim, kredytem.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Szkodliwy nadmiar zaskórniaków

Dobrze, że budżet zacznie wchłaniać fundusze pozabudżetowe, bo brak przejrzystości finansów skłania wierzycieli do żądania większej premii za ryzyko.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Błąd nadgorliwości

Wprowadzając embargo na ukraińską żywność, rząd spełnił oczekiwania części rolników. Popsuł jednak relacje z sąsiadem, a koszty tego kroku poniosą najmniej zamożni.