– Życzę mu szczęścia – powiedział po wręczeniu nominacji szefa rządu prezydent Łotwy Valdis Zatlers. Sam Dombrovskis mówi: – Teraz nie ma miejsca na podejmowanie łatwych decyzji.
Jego poprzednik Ivars Godmanis musiał zrezygnować z powodu buntu społecznego przeciwko postanowieniom umowy Łotwy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, po których rozpadła się rządząca koalicja. A Dombrovskis ma dzisiaj dwa wyjścia: albo drastycznie ściąć wszystkie wydatki budżetowe, podnieść podatki i zaryzykować, że Łotysze w proteście wyjdą na ulicę, bo bezrobocie z łatwością przekroczy 50 proc., albo brać pensję tak długo, jak się da, i pozwolić na bankructwo kraju, zamykając między innymi drogę do pieniędzy z MFW. Przy tym cały czas musi być czujny, aby ustrzec się ataków ze strony rządzącej koalicji.
Niewykluczone więc, że będzie chciał skorzystać z trzeciego wyjścia i spróbować przynajmniej częściowo renegocjować warunki udzielenia wsparcia przez MFW. Wie jednak doskonale, że cięcia wydatków o 700 mln euro są nieuniknione. – Nasz kraj jest cały czas na granicy bankructwa – mówi otwarcie. Spadek łotewskiego PKB zgodnie z prognozami wyniesie w tym roku co najmniej 20 proc. Mimo to Dombrovskis jest zdeterminowany, aby utrzymać sztywne powiązanie łata z euro.
Jest członkiem partii Nowa Era, a w latach 2002 – 2004 był już ministrem finansów. Potem kandydował do Parlamentu Europejskiego, wygrał wybory i jako członek sześciu komitetów, między innymi budżetowego, stał się jednym z najbardziej aktywnych deputowanych. Przewodniczący frakcji parlamentarnej EPP-ED Joseph Daul uważa, że Dombrovskis jest dzisiaj jednym z najbardziej uzdolnionych polityków w UE i jednym z niewielu posiadających jasną wizję gospodarczej przyszłości Wspólnoty.
Urodził się w Rydze. Jest absolwentem Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Ryskiego. Doktorat z ekonomii zrobił na Politechnice Ryskiej, z fizyki na stołecznym uniwersytecie. W 1995 roku dostał roczny staż asystenta w Instytucie Fizyki niemieckiego Uniwersytetu w Mainz. Stamtąd wrócił na Łotwę i szybko dostał stypendium na Uniwersytecie Maryland w USA. Po powrocie do kraju zaangażował się w działalność polityczną, członkiem Partii Nowa Era jest od 2002 roku.