Ostatnie tygodnie przyniosły wysyp konkursów na prezesów i członków zarządów spółek, w których Skarb Państwa ma istotny (aczkolwiek nie zawsze przeważający) udział. Takie konkursy odbyły się również w największych spółkach notowanych na giełdzie, takich jak PKO BP, PZU, PKN Orlen czy też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo lub Polska Grupa Energetyczna.
Warto dodać, że we wszystkich wymienionych firmach nie doszło do zmian prezesa, co świadczy z jednej strony o pozytywnej ocenie ich pracy przez rady nadzorcze, a z drugiej zapewnia ciągłość zarządzania.
Udział Skarbu Państwa w PKB w Polsce ocenia się na ok. 30 proc. Zarządzanie majątkiem państwowym uregulowane jest szeregiem przepisów, takich jak ustawa z 8 sierpnia 1996 r. o urzędzie Ministra Skarbu Państwa, przepisach wprowadzających ustawy reformujące funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej, ustawa z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (z późniejszymi zmianami) oraz ustawa z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej. Naturalnie przepisy kodeksu spółek handlowych oraz zasady dobrych praktyk również mają tutaj odpowiednie zastosowanie.
Nowe zasady
Z inicjatywy nowego gremium przy premierze – Rady Gospodarczej – 4 stycznia ruszyły prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa, mającej na celu między innymi kodyfikację obszaru zarządzania majątkiem państwowym oraz uregulowanie sposobu wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w stosunkach cywilnoprawnych w niektórych sytuacjach.
Nas jednak będzie interesował przede wszystkim