Hubert A Janiszewski

Hubert A Janiszewski

publicysta ekonomiczny

Hubert A. Janiszewski: Wspierać tory czy drogi

Czas najwyższy na usunięcie przeszkód utrudniających przyspieszenie rozbudowy kolei w Polsce. Nawet kosztem przyhamowania transportu samochodowego.

Hubert A. Janiszewski: Pięć kroków do uzdrowienia ochrony zdrowia

Trzeba zwiększyć publiczne nakłady na zdrowie, radykalnie podnieść limity naboru na studia lekarskie, poprawić warunki finansowe dla pielęgniarek, a nader wszystko uwolnić medyków od nadmiernej biurokracji.

Hubert A. Janiszewski: Akcje specjalnej troski

Stały spadek kursu Orlenu od 2018 r. wskazuje, że strategia konsolidacji i monopolizacji rynku paliw jest przez akcjonariuszy oceniana negatywnie.

Hubert A. Janiszewski: Węglowy absurd

Rząd chce, by dystrybucję węgla prowadziły samorządy, podczas gdy ciągle jeszcze istnieje zatrudniająca 50 tys. osób sieć firm, które się tym mogą zająć profesjonalnie.

Hubert A. Janiszewski: Miraż reparacji i hiszpańska lekcja

Nagły dopływ wielkiej ilości pieniędzy mógłby okazać się szkodliwy dla gospodarki. Tak jak napływ złota z Ameryki do Hiszpanii przyczynił się do niewypłacalności tego państwa.

Hubert Janiszewski: Napięte terminy kamieni milowych

Przydałaby się szersza dyskusja nad działaniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy, bo jego sprawna realizacja będzie wymagała współdziałania rządu i opozycji.

Hubert A. Janiszewski: Potrzebny jest „ślepy” portfel

Nie tylko w Polsce trwa dyskusja, czy politycy mający wpływ na gospodarkę powinni samodzielnie inwestować w papiery wartościowe czy też powierzyć to wyspecjalizowanej instytucji.

Hubert A. Janiszewski: Skończmy z uzależnieniem od energii z Rosji

Wobec barbarzyńskich ataków rosyjskich w Mariupolu, Charkowie, Kijowie i innych miastach Ukrainy Unia Europejska powinna podjąć decyzję o stopniowym wprowadzeniu embarga na import surowców energetycznych z Rosji.

Hubert A. Janiszewski: Czy UE potrafi żyć bez gazu z Rosji

Wygląda na to, że objęty już sankcjami Nord Stream 2 odchodzi definitywnie w przeszłość, tak jak i reszta infrastruktury przesyłu rosyjskiego gazu do Europy.

Hubert A. Janiszewski: 30 lat rozgrywki z Gazpromem

Zakończenie dostaw gazu z Rosji do Polski w końcu 2022 r. zachęca do analizy relacji między oboma krajami w tej dziedzinie.