Hubert A Janiszewski

Hubert A Janiszewski

publicysta ekonomiczny

Hubert A. Janiszewski: Dodatkowe koszty sporu o Turów

Brak zaufania Czechów zwiększa odmowa polskiego rządu wykonywania wyroków i postanowień TSUE. Skoro rząd ich nie wykonuje, to jaka jest pewność, że Polska wykona postanowienia porozumienia międzyrządowego w sprawie Turowa?

Hubert A. Janiszewski: Ile może nas kosztować lex anty-TVN

Nieprzemyślana, wręcz samobójcza próba zamknięcia krytycznej wobec władzy stacji TVN24 będzie miała istotne negatywne skutki gospodarcze i polityczne.

Hubert A. Janiszewski: Jak dojrzewają rady nadzorcze

Członkowie rady nadzorczej i jej komitetów nie powinni unikać roboczych kontaktów z pracownikami nadzorowanej spółki niebędącymi członkami zarządu. Zyskują dzięki temu większą znajomość problemów firmy i budują zaufanie do rady.

Hubert A. Janiszewski: Czebol, czyli propaganda sukcesu

Rynek spekuluje, że chcąc uniknąć wezwania na akcje Orlenu, związanego z fuzją z Lotosem i PGNiG, rząd może zmienić przepisy o obowiązkowych wezwaniach na akcje spółek notowanych na giełdzie.

Hubert A. Janiszewski: Czarny scenariusz

Czy frankowe orzeczenie Sądu Najwyższego spowoduje armagedon w sektorze bankowym, a w konsekwencji w finansach publicznych?

Hubert A. Janiszewski: Co zrobić z 500+ dla nauczycieli

Zamiast zabierać się za podstawę programową i zwiększanie dawki „patriotyzmu” w programach nauczania historii i literatury, niech pan minister edukacji zajmie się wreszcie cyfryzacją szkół.

Hubert A. Janiszewski: Zamykać szybciej czy dalej umierać?

Priorytetem na rok 2021 r. powinno być obok finansów publicznych przygotowanie kompleksowej polityki przekształcenia całego sektora energetycznego w celu osiągnięcia do 2050 r. neutralności klimatycznej.

Hubert A. Janiszewski: Izera – fantazja czy szansa?

Możemy się wyspecjalizować w produkcji poszczególnych komponentów do elektryków, ale nie stworzymy sami nowej marki samochodu osobowego.

Hubert A. Janiszewski: Wielomiliardowa fantazja na czterech kółkach

Uruchomienie znaczącej produkcji osobowych aut elektrycznych w Polsce nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Warto natomiast wspierać budowę e-autobusów.

Hubert A. Janiszewski: Nasz dinozaur Lasy Państwowe

Trzeba mocno ograniczyć wyrąb lasów i zająć się ich sadzeniem. I to nie monokultury sosnowej, ale lasów mieszanych – jako bardziej wartościowych z punktu widzenia polityki klimatycznej.