Hubert A Janiszewski

Hubert A Janiszewski

publicysta ekonomiczny

Hubert A. Janiszewski: Czas dokręcić śrubę

Embargo nałożone na rosyjską ropę i wyroby pochodne ma znikomy wpływ na dochody Rosji. Czy nie nadszedł czas na jeszcze mocniejsze obniżenie limitu ceny?

Hubert A. Janiszewski: Quo vadis, Orlenie?

Niezbędne jest pozbycie się ze struktur konglomeratu spółek, których profil absolutnie nie pasuje do jego podstawowej działalności.

Hubert A. Janiszewski: Czy CPK to nonsensowna gigantomania

Świadomą decyzję o przyszłości projektu CPK będzie można podjąć dopiero po jego audycie. I stworzeniu duopolu lotnisk Okęcie–Modlin.

Hubert Janiszewski: Należało zrezygnować z fuzji Orlenu z Lotosem

Wyborcza wygrana opozycji otwiera drogę do kontroli transakcji związanych z przejęciem Lotosu przez Orlen – z punktu widzenia interesu kraju i akcjonariuszy spółki. To także szansa podjęcia zdecydowanych kroków dla naprawy sytuacji.

Hubert A. Janiszewski: Ile mogłyby kosztować „leki za 5 złotych”?

Jednym ze sztandarowych programów Lewicy jest naprawa publicznego systemu ochrony zdrowia, w tym owe „leki za 5 złotych”, czyli leki na receptę dla dzieci, emerytów, rencistów oraz kobiet w ciąży.

Hubert A. Janiszewski: Czy już czas uniezależnić się od Chin

Najbliższe lata pokażą, czy i w jakim stopniu UE oraz USA potrafią uniezależnić się gospodarczo i technologicznie od ChRL. Optymalna byłaby równowaga zależności, ale czy w spolaryzowanym świecie uda się do niej doprowadzić?

Hubert A. Janiszewski: Mieszkanie prawem, nie towarem?

Sytuację poprawiłaby odsprzedaż 10–20 proc. budowanych przez deweloperów lokali samorządom z przeznaczeniem na wynajem – pisze członek Polskiej Rady Biznesu.

Hubert A. Janiszewski: Kiepskie zarządzanie spółkami Skarbu Państwa

Bezpośredni udział państwa w gospodarce jest szkodliwy, zwłaszcza w takiej formie, jaką praktykuje rząd Zjednoczonej Prawicy.

Hubert A. Janiszewski: Czy będziemy uzależnieni od dostaw API z Azji

Bezpieczeństwo lekowe Europy prawdopodobnie oznaczać będzie wzrost kosztów produkcji. Częściowo poniosą je konsumenci.

Hubert A. Janiszewski: Wspierać tory czy drogi

Czas najwyższy na usunięcie przeszkód utrudniających przyspieszenie rozbudowy kolei w Polsce. Nawet kosztem przyhamowania transportu samochodowego.