Hubert A Janiszewski

Hubert A Janiszewski

publicysta ekonomiczny

Hubert Janiszewski: Napięte terminy kamieni milowych

Przydałaby się szersza dyskusja nad działaniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy, bo jego sprawna realizacja będzie wymagała współdziałania rządu i opozycji.

Hubert A. Janiszewski: Potrzebny jest „ślepy” portfel

Nie tylko w Polsce trwa dyskusja, czy politycy mający wpływ na gospodarkę powinni samodzielnie inwestować w papiery wartościowe czy też powierzyć to wyspecjalizowanej instytucji.

Hubert A. Janiszewski: Skończmy z uzależnieniem od energii z Rosji

Wobec barbarzyńskich ataków rosyjskich w Mariupolu, Charkowie, Kijowie i innych miastach Ukrainy Unia Europejska powinna podjąć decyzję o stopniowym wprowadzeniu embarga na import surowców energetycznych z Rosji.

Hubert A. Janiszewski: Czy UE potrafi żyć bez gazu z Rosji

Wygląda na to, że objęty już sankcjami Nord Stream 2 odchodzi definitywnie w przeszłość, tak jak i reszta infrastruktury przesyłu rosyjskiego gazu do Europy.

Hubert A. Janiszewski: 30 lat rozgrywki z Gazpromem

Zakończenie dostaw gazu z Rosji do Polski w końcu 2022 r. zachęca do analizy relacji między oboma krajami w tej dziedzinie.

Czy ten straszny EU-ETS wpływa na ceny energii

Blokowanie dalszego rozwoju i reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2 nie jest w interesie ani naszej gospodarki, ani polskich gospodarstw domowych.

Hubert A. Janiszewski: Ilu migrantów stanie na granicy Polski

Co zrobi Europa, jeśli u jej granic stanie już nie 1–2 mln, ale 10–20 mln przybyszy? Co wtedy zrobi Polska?

Hubert A. Janiszewski: Skąd wziął się skok cen surowców energetycznych

Wzrost cen gazu w UE można było przewidzieć i podjąć przeciwdziałanie poprzez odbudowę zapasów i budowę platformy zakupowej.

Hubert A. Janiszewski: Dodatkowe koszty sporu o Turów

Brak zaufania Czechów zwiększa odmowa polskiego rządu wykonywania wyroków i postanowień TSUE. Skoro rząd ich nie wykonuje, to jaka jest pewność, że Polska wykona postanowienia porozumienia międzyrządowego w sprawie Turowa?

Hubert A. Janiszewski: Ile może nas kosztować lex anty-TVN

Nieprzemyślana, wręcz samobójcza próba zamknięcia krytycznej wobec władzy stacji TVN24 będzie miała istotne negatywne skutki gospodarcze i polityczne.