Hubert A. Janiszewski: Jak zaostrzyć sankcje wobec Rosji

Zneutralizowanie floty cieni, wprowadzenie limitu ceny LNG czy obniżenie obecnego limitu ceny ropy – to tylko niektóre z potencjalnych sposobów przykręcenia śruby agresorowi, który zbrojnie zaatakował Ukrainę.

Publikacja: 10.04.2025 18:25

Hubert A. Janiszewski: Jak zaostrzyć sankcje wobec Rosji

Foto: Bloomberg

Agresja Rosji na Ukrainę – rozpoczęta w 2014 r., a podniesiona do pełnoskalowej wojny w lutym 2022 r.. spowodowała nałożenie na agresora wielu sankcji przez kraje UE, G-7 oraz inne w tym Australię czy Nową Zelandię. Celem sankcji było m.in. zmniejszenie zasobów finansowych, jakie Rosja mogłaby przeznaczać na wojnę z Ukrainą, a pochodzących ze sprzedaży ropy, gazu ziemnego, LNG oraz węgla.

W 2025 r. pojawiło się ciekawe opracowanie grupy pracowników Center for Research on Energy and Clean Air (CREA) na temat efektów 15 serii sankcji nałożonych na Rosję. Warto się z nim zapoznać analizując, jakie dalsze kroki należałoby przedsięwziąć w celu osłabienia gospodarki Rosji, co w rezultacie doprowadziłoby do zakończenia tej wojny na warunkach akceptowalnych przez Ukrainę.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Jak wziąć cła na celownik i odwinąć się Trumpowi?
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. Struktury stadne w korporacjach
Opinie Ekonomiczne
Ukraina po 3,5 roku wojny: wiatr wieje w oczy, pomoc wygasa, a planu B brak
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Panika nad wyschniętą kałużą
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama