Kurs właściciela TVN wzrósł, więc sprzedaż może nie być potrzebna

Mam nadzieję, że TVN pozostanie w rodzinie Warner Bros Discovery, z pożytkiem dla polskiego rynku mediów.

Publikacja: 16.12.2024 16:59

Kurs właściciela TVN wzrósł, więc sprzedaż może nie być potrzebna

Foto: Bloomberg/Lukasz Sokol

Od lata trwają spekulacje o możliwej sprzedaży TVN przez Warner Bros Discovery (WBD), które się nasiliły po artykule w „Financial Times” cytującym Davida Zaslava (CEO WBD) oraz Gunnara Wiedenfelsa (CFO WBD) o rozważaniu różnych opcji w związku z dużą przeceną akcji spółki (ok. 70 proc.). Opublikowane 7 listopada wyniki WBD za trzeci kwartał 2024 r. potwierdzają spadek przychodów oraz potężny dług, z jakim boryka się spółka.

Słabe wyniki Warner Bros Discovery

W segmencie stacji telewizyjnych (networks) - gdzie oprócz TVN, znajdują się tbc, CNN, HGTV, food network, Discovery, TNT, TLC czy Eurosport - przychody WBD za pierwsze dziewięć miesięcy w 2024 r. wyniosły 15,41 mld dol., podczas gdy rok wcześniej 16,21 mld dol. Z kolei w segmencie bezpośredniego nadawania do odbiorców (direct to consumer) uległy lekkiej poprawie z 7,63 mld dol. do 7,66 mld dol. Dług netto na koniec września 2024 r. wyniósł 40,7 mld dol., przy aktywach 106,3 mld dol.

Czytaj więcej

Kolejny chętny na TVN? Spadkobiercy Silvio Berlusconiego szukają okazji w Europie

W całej grupie przychody za dziewięć miesięcy spadły z 31,04 mld dol. w 2023 r. do 29,29 mld dol. w 2024. Natomiast koszty wzrosły odpowiednio z 32,40 mld dol. do 39,49 mld dol.! W efekcie strata wzrosła z 2,73 mld dol. do 10,80 mld dol.

Dlaczego Warner Bros Discovery chciał sprzedać TVN

W świetle takich wyników nic dziwnego, że kierownictwo WBD zaczęło intensywnie analizować opcję wyjścia z sytuacji uwzględniając zmiany, jakie zachodziły i będą zachodzić w aktywności grupy w Stanach Zjednoczonych oraz na innych rynkach. W zasadzie, według słów CEO Davida Zaslava, „rozdzielenie kanałów TV grupy od biznesu streamingu i studiów TV wydaje się nie być najlepszą opcją” i dalej ”taka opcja jest mocno skomplikowana i wymagająca dużo czasu z powodów kwestii prawnych”, stąd opcją miałaby być ”sprzedaż TVN lub sprzedaż udziałów w segmencie gier wideo Warnera”.

Czytaj więcej

FT: Szefowie Warner Bros Discovery rozważają sprzedaż TVN

Jakie są powody problemów Warner Bros Discovery

Jak się wydaje, problemy WBD można po części wiązać z decyzją AT&T o kupnie Time Warner za 109 mld dol., a następnie na przełomie 2021-2022 fuzji Warner z Discovery, gdzie AT&T posiada 71 proc. akcji, a Discovery 29 proc.

Zmiany na rynku w postaci odchodzenia od tzw. linearnej TV (odbiorcy dostosowują się do programu) na rzecz streamingu, konkurencja platform streamingowych, takich jak Netflix, Amazon, NBC Universal czy Disney+ miały wpływ na spadek przychodów WBD, konieczność konkurowania w streamingu i w rezultacie poszukiwań wyjścia z tej sytuacji.

Kim są chętni na TVN

Pojawiły się przecieki, że potencjalnie kupnem TVN (który ma czołową pozycję i oglądalność w Polsce) mogą być zainteresowane m.in. grupa PPF z Czech (posiadająca stacje TV w wielu krajach Europy Środkowej- ma też duży udział w InPost), węgierska TV2 Media związana z Orbanem (i z rosyjskimi oligarchami) oraz włoska MFE. Spekulacje o możliwej transakcji z grupą Polsat w zasadzie można miedzy bajki włożyć, ze względu na zagrożenie dla koncentracji pozycji jednego nadawcy na rynku [ponadto, zgodnie z oświadczeniem premiera Tuska, obie firmy mają trafić na listę spółek o znaczeniu strategicznym – red.].

Kurs akcji Warner Bros Discovery wzrósł od sierpnia z 7,06 dol. do 11,99 dol.

Sprzedaż TVN wiele Warner Bros Discovery by nie dała

Wartość ewentualnej sprzedaży TVN szacuje się na 7-10 mld zł (1,75-2,5 mld dol.), co z punktu WBD nie rokuje większej poprawy sytuacji, np. zmniejszenia długu przy jednoczesnym spadku przychodów z dobrze rokującego rynku. Czy i kiedy zapadnie decyzja, dzisiaj nie wiemy - tym bardziej, że kurs akcji WBD wzrósł od sierpnia z 7,06 dol. do 11,99 dol. Mam więc nadzieję, że TVN pozostanie w rodzinie Warner Bros Discovery, z pożytkiem dla polskiego rynku mediów.

O autorze

Dr Hubert A. Janiszewski

Ekonomista, członek Polskiej Rady Biznesu, członek rad nadzorczych spółek notowanych na GPW. W przeszłości był szefem banków inwestycyjnych w Warszawie, w tym HSBC Investment i Bankers Trust.

Media
Europejski apel w sprawie AI
Media
Podwyżki abonamentów nie wystraszyły użytkowników streamingu. Ubywa piratów
Media
Deregulacja cenniejsza niż Lewandowski. Wpisy warte 273 mln zł, ryzyko dla marki
Media
Ruszyła Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej”. Najlepsi eksperci i rekomendacje
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Media
Szyld z logo Twittera wystawiony na sprzedaż. Waży 250 kg