Medialne dyskusje dotyczące bilateralnej pożyczki przeznaczonej dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego wymagają uporządkowania informacji, co posłuży właściwej ocenie planowanej operacji. MFW został powołany w celu zagwarantowania międzynarodowego ładu finansowego. Ten ład miało zapewnić wyrzeczenie się przez kraje członkowskie dewaluacyjnych praktyk służących przywróceniu zewnętrznej konkurencyjności, w zamian za to kraje dostały możliwość uzyskania taniego finansowania w przypadku przejściowych napięć w bilansie płatniczym.
Przywrócić zaufanie
Wsparcie MFW ma różny charakter w zależności od instrumentu. Standardowym instrumentem kredytowym jest Stand-By Arrangement (SBA). Kredyt ten jest przyznawany krajowi tracącemu dostęp do międzynarodowych rynków finansowych. Kredyt pozwala na tymczasowe finansowanie bilansu płatniczego i jest połączony z programem gospodarczym, którego realizacja ma przywrócić zaufanie rynków finansowych do polityki gospodarczej kraju.
W ostatnich latach MFW zdecydował się na wprowadzenie instrumentu, który w odróżnieniu od SBA nie służy przywróceniu zaufania rynków przez realizację ustalonego z Funduszem programu sanacyjnego, ale potwierdza ex ante prowadzenie przez kraj właściwej polityki gospodarczej. Tym instrumentem jest Flexible Credit Line (FCL). Elastyczna linia kredytowa jest przyznawana na podstawie z góry określonych kryteriów, których spełnienie oznacza stabilny rozwój gospodarczy kraju.
Dlaczego uwarunkowana programem gospodarczym pomoc finansowa dla krajów MFW jest obecnie najlepszym instrumentem wymuszającym niezbędne reformy gospodarcze? Określony z góry termin spłaty finansowania MFW powoduje, że w programie gospodarczym położony jest nacisk na „strategię wyjścia", to znaczy wprowadzenia takich działań, które przyspieszają dostęp do rynkowego finansowania i pozwalają na wycofanie finansowania funduszowego. System wypłaty w transzach kredytu uzależniony od postępów w realizacji programu dyscyplinuje działania kraju-kredytobiorcy. Dodatkowo skuteczność MFW w projektowaniu i dbaniu o realizację programów wynika nie tylko z gromadzonego latami know-how i profesjonalizmu personelu, ale również systemu nadzoru nad MFW. Kontrowersyjne programy są przedmiotem analizy niezależnego biura ewaluacyjnego (Independent Evaluation Office – IEO), jego publiczne raporty zmuszają MFW do ciągłego dbania o jakość programów uzgadnianych z kredytowanymi państwami.
Należy dodać, że wsparcie świadczone przez instytucję międzynarodową, mającą transparentne reguły gry i międzynarodowy personel, jest o wiele lepsze niż bezpośrednia pomoc grupy krajów, gdzie dominantą są partykularne interesy polityczne, a nie światowy ład gospodarczy.