Rz: Jestem początkującym inwestorem, mam nadwyżki finansowe. Co mam wybrać? Bezpośrednią inwestycję na GPW czy fundusze inwestycyjne?
Dorota Okseniuk
: Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, m.in. o tego, jak duże środki możemy przeznaczyć na inwestycje. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Aby to ryzyko ograniczyć, dobrze jest zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, czyli mieć w nim różne instrumenty finansowe. ?W zdywersyfikowanym portfelu spadek wartości jednych instrumentów będzie mógł zostać zrekompensowany wzrostem wartości innych. Jeśli mamy do dyspozycji tylko niewielką kwotę, to ?w przypadku bezpośredniej inwestycji na GPW może być nam trudno rozłożyć ją pomiędzy akcje różnych spółek. W takiej sytuacji lepszym pomysłem wydaje się inwestycja w tytuły uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Fundusze zbierają wpłaty od wielu inwestorów, mogą różnicować swoje lokaty. Tym samym nawet niewielka wpłata do funduszu inwestycyjnego pośrednio daje nam udział w wielu instrumentach finansowych.
Padają stwierdzenia, że to co dzieje się na giełdzie jest przypadkowe. Czy rzeczywiście tak jest?
Takie skojarzenie wyrosło pewnie z teorii błądzenia losowego. Teoria ta mówi, że ceny instrumentów finansowych nie poruszają się według żadnych trendów, a ich zmiany są zupełnie przypadkowe. Innymi słowy, sposób, w jaki w danym okresie zmieniła się cena akcji, nie mówi nam nic o tym, jak ta cena będzie się zmieniać w przyszłości. Teoria błądzenia losowego podważa więc sens przeprowadzania skomplikowanych analiz w celu przewidzenia przyszłych zmian cen instrumentów finansowych. Czy jest tak w rzeczywistości? Chyba każdy inwestor przyzna, że trafne przewidywanie wzrostu czy spadku cen jest niezwykle trudne. Często się udaje, nie ma jednak możliwości, aby udawało się w sposób systematyczny.