Aktualizacja: 09.01.2015 11:27 Publikacja: 09.01.2015 06:08
Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski
Kwatera główna europejskiej gospodarki informuje: ekonomiczny stan nadzwyczajny (zwany globalnym kryzysem) w najlepsze trwa, na wszystkich frontach toczą się zacięte walki i kontynuują się niepokoje. Sytuacja w końcu roku 2014 i pierwszym tygodniu roku 2015 kształtowała się następująco.
Front zachodni. Nastroje (gospodarcze) w Niemczech wahają się w okolicach zera, czyli raz wskazują na niewielką poprawę, innym razem na pogorszenie koniunktury. Europejski Bank Centralny szykuje się do wielkiej ofensywy na rynku pieniężnym – rzucenia do walki bilionów euro w ramach operacji europejskiego luzowania ilościowego. Uczestnicy rynku okopali się i uważnie patrzą, czy superbankowi z Frankfurtu rzeczywiście uda się doprowadzić do przełamania frontu, zwalczenia deflacji i przyspieszenia wzrostu gospodarczego w strefie euro. A na wypadek, gdyby się nie udało, Komisja Europejska planuje swoją własną ofensywę – starannie przygotowywaną ofensywę Junckera, w wyniku której setki miliardów euro miałyby być wydane na rozwój infrastruktury. Innymi słowy: wszyscy tkwią w okopach, gospodarka rośnie w ślimaczym tempie, ceny lekko spadają. Na Zachodzie bez zmian.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.
Współcześnie SLAPP przybierają coraz bardziej agresywne, a jednocześnie zawoalowane formy. Tym większe znacznie ma więc właściwe zakresowo wdrożenie unijnej dyrektywy w tej sprawie.
To, co niszczy demokrację, to nie wielość i różnorodność opinii, w tym niedorzecznych, ale ujednolicanie opinii publicznej. Proponowane przez Radę Ministrów karanie za „myślozbrodnie” to znak rozpoznawczy rozwiązań antydemokratycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas