Rz: Opublikowany niedawno komunikat Komisji Europejskiej w sprawie Unii Energetycznej zakłada m.in. wspieranie budowy mostów energetycznych łączących systemy energetyczne sąsiadujących państw, a także większą integrację rynków. Tymczasem wspólny rynek energii nie tylko ten na poziomie europejskim, ale też regionalnym wydaje się na razie odległym marzeniem.
Henryk Majchrzak: Unia Energetyczna ma zapewnić powstanie zintegrowanego europejskiego systemu energetycznego, który pozwoli na swobodne przepływy energii przez granice, zgodnie z zasadami konkurencji oraz najbardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Wzmocniona zostanie konkurencyjność przedsiębiorstw w Europie, z wykorzystaniem efektywności energetycznej oraz technologii niskoemisyjnych. Unia Energetyczna ma być oparta na niskoemisyjnej oraz przyjaznej środowisku gospodarce, z uwzględnieniem nowych celów klimatycznych, a nowe technologie mają przyczynić się do obniżenia rachunków za energię.
Unię Energetyczną należy rozpatrywać w pięciu wzajemnie wpływających na siebie wymiarach, tj. bezpieczeństwie energetycznym, zintegrowanym wewnętrznym rynku energii, efektywności energetycznej, dekarbonizacji gospodarki oraz badaniach, innowacjach i konkurencyjności. W ramach tej inicjatywy Komisja Europejska zapowiada podjęcie szeregu działań, które mają zapewnić wdrożenie Unii Energetycznej, w tym nowe propozycje zamian legislacyjnych, bardzo istotnych również dla sektora elektroenergetycznego.
W ramach prac Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych ENTSO-E, organizacji zrzeszającej 41 europejskich operatorów przesyłowych z 34 krajów, zidentyfikowanych zostało sześć następujących zagadnień, które przyczynią się do wypełnienia celów postawionych przed Unią Energetyczną, w szczególności w zakresie funkcjonowania wewnętrznego rynku energii elektrycznej:
1.Pełna implementacja istniejącego prawodawstwa, w tym kodeksów sieciowych;