Branża ma obecnie przed sobą wiele wyzwań i związanych z nimi zmian. Dotyczą one m.in. konieczności modyfikacji metod i procedur związanych z produkcją pieczywa. Największy sprawdzian czeka małe i średnie firmy, których coraz większą konkurencją stają się giganci rynkowi, tj. sieci handlowe produkujące własne pieczywo. Wiele z nich już dziś wykazuje się innowacyjnością, dbałością o jakość produktu i satysfakcję klienta. Piekarnia to już nie tylko zakład do wytwarzania pieczywa, ale miejsce, w którym na oczach klientów powstaje cała gama produktów piekarniczych, od wytrawnych przekąsek po okolicznościowe wypieki
Duża konkurencja w branży wymaga od firm z tego sektora modernizacji parku maszynowego oraz inwestycji w nowe technologie, w szczególności do produkcji mrożonych wyrobów piekarskich. Wiąże się to często z koniecznością poszukiwania zewnętrznego źródła finansowania dla szerokiego spektrum środków trwałych, od urządzeń produkcyjnych i linii technologicznych po środki transportu lekkiego i ciężkiego. Wartość realizowanych inwestycji wynosi najczęściej od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych, przy czym obserwujemy, że w przypadku środków trwałych o mniejszej wartości przedsiębiorcy najbardziej cenią usługi, które pozwalają na szybki zakup. Oszczędność czasu dla tej grupy klientów jest kluczowa. Rozwiązaniem proponowanym przez wybrane firmy leasingowe jest błyskawiczna decyzja kredytowa, czyli dostęp do finansowania w ciągu kilku minut, na podstawie podstawowych informacji majątkowych i finansowych.
Przedsiębiorcy korzystający z produktów leasingowych nie muszą angażować znacznych środków własnych na zakup wyposażenia produkcyjnego. Dzięki temu mogą je przeznaczyć na zakup surowców do produkcji. Firmy z sektora MSP mogą też korzystać z leasingu z funduszem poręczeniowym, który ułatwia dostęp do kapitału i umożliwia sfinansowanie inwestycji przy niskim udziale własnym oraz przy braku odpowiednio długiej historii kredytowej.
Warto podkreślić, że w przypadku finansowania inwestycji leasingiem firmy z branży piekarniczej mogą zaplanować wydatki w długim okresie. Jest to szczególnie ważne dla dużych zakładów piekarskich, które chętnie korzystają z limitu leasingowego. To rozwiązanie zapewnia im możliwość realizowania inwestycji w tzw. procesie ciągłym, czyli dostawy maszyn rozciągniętej w czasie. Korzyścią takiego rozwiązania jest zagwarantowane źródło finansowania, zapewnienie bieżącej płynności finansowej oraz szybki zakup jednostkowych maszyn w trakcie trwania limitu.
Przedsiębiorcy powinni też pamiętać, że razem z finansowaniem firmy leasingowe oferują również wsparcie specjalistów w negocjacjach z dostawcami maszyn produkcyjnych (w zakresie terminów dostaw i płatności, warunków zakupu, w tym również z zagranicy), a dedykowani doradcy leasingowi proponują rozwiązania dla zgłaszanych przez klientów potrzeb w zakresie planowanych bądź już zrealizowanych inwestycji.