OZZL: Odszkodowania dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia, którzy ucierpią przez koronawirusa

Rząd powinien sfinansować odszkodowania na wzór ubezpieczenia „na życie" dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia, którzy doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu lub stracą życie przez COVID19 – uważają lekarscy związkowcy.

Publikacja: 05.05.2020 09:47

OZZL: Odszkodowania dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia, którzy ucierpią przez koronawirusa

Foto: AFP

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) dr Krzysztof Bukiel podkreśla w liście do premiera i ministra zdrowia, że dziś na takie odszkodowanie mogą liczyć jedynie osoby ubezpieczone przez Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie udzielania świadczeń pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-Cov-2, ministerialne ubezpieczenie przysługuje jedynie pracownicy jednoimiennych szpitali zakaźnych (leczących wyłącznie pacjentów z koronawirusem) oraz oddziałów zakaźnych.

„Tymczasem niebezpieczeństwo zakażenia wirusem SARS-Cov-2, wywołującym chorobę COVID19, dotyczy nie tylko pracowników tych jednoimiennych szpitali, ale wszystkich pracowników ochrony zdrowia, bo pacjenci z takim zakażeniem trafiają do wszystkich placówek" – pisze przewodniczący OZZL.

Jak jednak tłumaczył w programie „Rzecz o Prawie" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, ubezpieczenie wszystkich medyków potencjalnie e narażonych na kontakt z osobą zakażoną, byłoby ze strony resortu niegospodarnością, ponieważ musiałby ubezpieczyć wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Czytaj też:

Lekarze: podwyżki dla wszystkich stykających się z wirusem

Lekarz może pracować tylko w jednym miejscu

Skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii - co mówi prawo

Zasugerował, że takie ubezpieczenie mogliby ze swoich środków wykupić dyrektorzy szpitali, zwłaszcza że mimo wstrzymania zabiegów planowych NFZ nie zmniejszył placówkom wartości ryczałtu (finansowania na cały rok).

Dr Bukiel zauważa jednak, że szpitale w Polsce „funkcjonują od lat w stanie trwałego deficytu środków, co zmusza je do oszczędności na wszystkim, tym bardziej na ubezpieczeniu swoich pracowników", a koszty ewentualnych odszkodowań będą dla budżetu państwa „tak niewielkie, że niezauważalne". „Natomiast straty wizerunkowe rządu, który nie dba o tych, którzy narażają zdrowie i życie w walce z epidemią – ogromne" – podkreśla dr Bukiel.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne