Wzrost liczby chorych na krztusiec (dawniej zwany kokluszem) to zdaniem specjalistów skutek odchodzenia w wielu krajach od obowiązkowych szczepień na tę chorobę dzieci. W walce z nią nie pomaga także rosnące wśród rodziców przekonanie, że szczepionki szkodzą, dlatego odmawiają zaszczepienia swoich dzieci. – Od pewnego czasu zauważamy wzrost zachorowań na krztusiec wśród dzieci i dorosłych – mówi „Rz” warszawski lekarz Marek Cybula.
Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia wynika, że w ubiegłym roku na tę chorobę zachorowały 4683 osoby. Rok wcześniej było to 1669 przypadków.
To nie grypa
Niestety, wielu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej nie potrafi rozpoznawać tej choroby. To dlatego, że krztusiec ma pierwsze objawy bardzo podobne do grypy. – Różni je jednak ich przebieg. W przypadku krztuśca objawy kaszlu nasilają się i mogą trwać 4-6 tygodni. Tego nie ma w grypie. Na początku choroby występuje uciążliwy „szczekający” kaszel, ale nie utrzymuje się tak długo, jak w przypadku krztuśca – mówi dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecka konsultant chorób zakaźnych. A Marek Cybula dodaje, że łatwiej chorobę rozpoznać u dzieci, bo towarzyszą jej wylewy krwi do oczu. U dorosłych te objawy nie występują.
Niestety, wielu lekarzy widząc że choroba przez dłuższy czas nie ustępuje, zamiast skierować pacjenta na badania lub konsultacje do szpitala zakaźnego (krztusiec diagnozuje się na podstawie badań krwi) wciąż stosuje takie leki jak przy grypie. – Tymczasem krztusiec to choroba bakteryjna, która powinna być leczona antybiotykami. Dlatego jeśli ktoś zachoruje na krztusiec i dostanie leki antywirusowe – bo lekarz stwierdzi grypę lub grypopodobne zakażenie – to nie ma szans na wyzdrowienie – dodaje dr Marek Cybula.
Groźne powikłania
Nieleczony krztusiec może prowadzić nawet do śmierci. Według WHO jest to jedna z dziesięciu chorób zakaźnych na świecie, która powoduje najwięcej zgonów niemowląt.
„Łagodniejsze” skutki nieleczonego krztuśca to zapalenie płuc, uszkodzenia tkanki mózgu, drgawki, zapalenie oskrzeli, zapalenie nerek, uszkodzenie wzroku i słuchu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, krztuścowe uszkodzenie mózgu.