Kluczowe i – według zapowiedzi – aktualizowane w czasie rzeczywistym dane zamieszczane będą w systemie Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy (EPS), bo tak nazywać ma się zapowiedziany ogólnopolski rejestr. Jego powstanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Czytaj więcej
W wielu miejscach kraju mieszkańcy nie mają dostępu do różnych świadczeń medycznych. Rośnie czas...
Centralny system ewidencji pokaże, ile łóżek i wolnego personelu jest w szpitalu w danej chwili
Znajdą się w nim informacje o dostępnych łóżkach szpitalnych w poszczególnych jednostkach, gotowych do działania pracownikach medycznych, będących „na stanie” środkach ochrony indywidualnej, wyrobach i gazach medycznych (zwłaszcza tlenu) oraz o krwi będącej w zasobach i jej składnikach. Nowe rozwiązania mają ułatwić życie m.in. dyspozytorom medycznym i wojewódzkim koordynatorom ratownictwa medycznego, czyli w praktyce pomóc im np. w sprawnym szukaniu miejsca dla wiezionego karetką pacjenta.
Czytaj więcej
Bezpieczeństwa militarnego państwa nie należy oddzielać od lekowego. Musimy znaleźć środki na pro...
Aktualny system zbierania danych nie zdał egzaminu podczas pandemii?
Wpadające do EPS dane będą automatycznie pozyskiwane bezpośrednio ze szpitalnych systemów. Zdaniem projektodawców, jedynie utworzenie tego centralnego umożliwi organom administracji rządowej dostęp do kluczowych wiadomości. Jak podkreślono, w trakcie pandemii stało się bowiem jasne, iż dotychczasowe sposoby raportowania danych, których ustalenie było niezbędne do podejmowania decyzji i reagowania w sytuacji kryzysowej, nie działają wystarczająco sprawnie.