Pacjent wykaże się prawem do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie swojego numeru PESEL – dzięki połączeniu z centralnym wykazem ubezpieczonych. A lekarze nie będą zobowiązani do potwierdzania prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej – zakłada projekt resortu zdrowia.
Utworzenie takiego rejestru ubezpieczonych zapowiedział rząd w wyniku zamieszania z receptami refundowanymi, do jakiego doszło na początku roku. Protestujący lekarze i aptekarze zwracali uwagę, że nie mogą sprawdzać ubezpieczenia pacjentów bez istnienia niezbędnych do tego narzędzi.
Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Projekt zakłada, że lekarz sprawdzi prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej po połączeniu się z centralnym wykazem ubezpieczonych i wpisaniu numeru PESEL pacjenta. Równocześnie projekt przewiduje zdjęcie odpowiedzialności ze świadczeniodawców za potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.
Szef ministerstwa cyfryzacji Michał Boni mówił na początku roku, że chodzi o to, aby projektowany centralny wykaz ubezpieczonych "był dostępny poprzez portal we wszystkich jednostkach służby zdrowia w rejestracjach, tam gdzie lekarze prowadzą praktykę".