Problem braku krwi w miesiącach letnich pojawia się praktycznie co roku. To skutek większej w tym czasie liczby wypadków oraz tego, że na wakacje udają się także krwiodawcy. Zazwyczaj krwi zaczynało brakować w połowie lipca, ale w tym roku kłopoty zaczęły się już w maju, co może oznaczać, że w sierpniu sytuacja będzie bardzo trudna, bo krew można magazynować maksymalnie 42 dni.
Niedobór krwi zmusza lekarzy do przekładania zaplanowanych operacji na inne terminy, ale niewykluczone, że wkrótce zabraknie jej także w pilnych przypadkach.
– Sprawdzałam dziś stan magazynowanej krwi w całej Polsce. Wszędzie jest jej bardzo mało – mówi „Rz" Dioniza Marciniak-Bielak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Dodaje, że regularnie dostaje też telefony z innych miast z prośbą o pomoc, bo zabrakło im krwi. – Obawiam się, że wkrótce może jej zabraknąć nawet w pilnych przypadkach.
Na razie planowe operacje przekładane są m.in. w Łodzi oraz w Warszawie.
– Obecnie mamy zabezpieczoną krew dla przypadków ratowania życia i dla dzieci. Innym osobom nie jesteśmy w stanie jej zagwarantować – mówi Marzena Grędzicka-Przybysz ze stołecznego Centrum Krwiodawstwa. Dodaje, że w Warszawie niedobory są szczególnie niebezpieczne, ponieważ jest tu dużo specjalistycznych szpitali, do których trafiają chorzy z całej Polski. A krew jest potrzebna np. dla osób z chorobami nowotworowymi.