Organiczne wyświetlacze elektroluminescencyjne zwane w skrócie OLED (Organic Light-Emitting Diode) są już instalowane w palmtopach i telefonach komórkowych.
Prototyp telewizora Sony z ekranem organicznym zaprezentowany został w październiku 2007 r. Miał przekątną 11 cali, rozdzielczość 960 na 540 punktów i kontrast milion do jednego. Ekran telewizora był wyjątkowo cienki, miał zaledwie 3 cm głębokości.
W styczniu 2008 roku na wystawie elektroniki użytkowej w Las Vegas Samsung, obok małego telewizora z ekranem o przekątnej 14,1 cala, zaprezentował prototyp telewizora z monitorem OLED o przekątnej 31 cali.
Według informacji Samsunga monitory OLED są o 40 procent lżejsze od telewizorów LCD, zapewniając jednocześnie wysoki wskaźnik kontrastu. Technologie OLED pozwalają osiągnąć poziom ostrości obrazu, jaki w niektórych przypadkach czterokrotnie przekracza obecne standardy.
Co ciekawe, w przeciwieństwie do dotychczasowych technologii monitory OLED mogą być produkowane na elastycznym podłożu. Dzięki temu będą mogły być zwijane. Choć trudno to sobie wyobrazić, takie urządzenia mogą się pojawić na rynku. Na razie konstruktorzy skupili się na zwijanych wyświetlaczach do telefonów komórkowych Jeszcze w ubiegłym roku pierwszy prototyp takiego ekranu w technologii OLED mogli oglądać goście targów elektronicznych w Jokohamie w Japonii.