Wystawa IFA: Jego wysokość gadżet

Tablety i telewizory 3D zdominowały otwarte wczoraj targi elektroniki użytkowej IFA

Publikacja: 03.09.2011 00:40

Najwięksi producenci elektroniki nie przestają promować telewizji trójwymiarowej

Najwięksi producenci elektroniki nie przestają promować telewizji trójwymiarowej

Foto: AP

Korespondencja z Berlina

W zatłoczonych halach wystawowych największej na Starym Kontynencie wystawy elektroniki użytkowej nie widać recesji. Organizatorzy spodziewają się, że do 7 września wystawę odwiedzi ponad 235 tys. zwiedzających (tylu było w ubiegłym roku). Do Berlina zjechała rekordowa liczba wystawców – 1441.

Japońscy producenci stawili się w komplecie i z licznymi nowościami, choć po marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami niektórzy z nich stracili zdolności produkcyjne. – Trzęsienie ziemi i tsunami było wielka tragedią, ale dało nam szansę na kreatywną rekonstrukcję – mówił Masaki Osumi, wiceprezes Toshiby, podczas konferencji towarzyszącej targom. – Zweryfikowaliśmy nasz stosunek do zużywanej energii i z nowymi pomysłami zabraliśmy się do pracy, żeby odrobić zaległości – przekonywał, z trudem ukrywając emocje.

Stoisko Toshiby przyciąga zwiedzających m.in. prezentacją olbrzymiego telewizora 3D o przekątnej ekranu 55 cali. W przeciwieństwie do innych urządzeń oferujących obraz trójwymiarowy ten telewizor nie wymaga specjalnych okularów. Odbiornik oferuje obraz wyjątkowej rozdzielczości zwanej Quad-HD. Może być używany także do oglądania tradycyjnych obrazów – ma bowiem wbudowany konwerter obrazu z dwuwymiarowego na trójwymiarowy.

Toshiba za innymi wielkimi producentami elektroniki wchodzi do konkurencji na rynku tabletów. Firma pokazała najcieńszy na świecie – jak twierdzi –  tablet AT 200 z systemem operacyjnym Android – o grubości zaledwie 0,76 cm.

Producenci podążają w ślad za wielkim nieobecnym w Berlinie – firmą Apple, która zaproponowała najbardziej przebojowe gadżety ostatnich lat: iPada i Phone'a. Zdetronizować Apple'a chce m.in. chiński producent, który pod marką Medion zamierza sprzedawać w supermarketach tablety w cenie poniżej 200 euro.

Na stoisku Samsunga nowością jest mniejszy od znanego dotychczas urządzenia z monitorem 10,1 cala – Galaxy Tab o przekątnej ekranu 7,7 cala. Ten najmniejszy tablet ma jeszcze mniejszego kuzyna – to Samsung Galaxy Note o przekątnej ekranu 5,3 cala. Według producenta to smartfon, można mieć jednak co do tego wątpliwości, gdyż poza mniejszym ekranem ma takie same funkcje jak tablet.

Również Kazuo Hirai, prezes Sony, z dumą prezentował na konferencji dwa nowe tablety – oba pod kontrolą Androida. Większy – Sony S – ma przekątną ekranu 9,4 cala. Mniejszy

– Sony P – ma pamięć 4 GB i składa się z dwóch ekranów (jeden może wyświetlać klawiaturę) o przekątnej 5,5 cala.

Niespodziankę dla użytkowników gadżetów produkcji Apple'a pokazała firma Epson – pierwszy na świecie projektor obrazu ze stacją dokującą dla iPada, iPhone'a i iPoda. Epson jest jednak najbardziej dumny ze swoich najnowszych modeli projektorów 3LCD wyświetlających przestrzenny obraz w jakości Full HD. Do oglądania trójwymiarowego efektu niezbędne są aktywne okulary. Wśród nowości są też pierwsze na świecie modele projektorów 3D Full HD umożliwiające bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku w sieciach Wi-Fi. Wszystkie nowe propozycje Epsona będą w Polsce dostępne od listopada.

– Wstrzymaliśmy się z proponowaniem klientom technologii trójwymiarowej do kina domowego do momentu, kiedy na rynku dostępnych będzie wystarczająco dużo filmów – powiedział „Rz" Minoru Nagata, ekspert w dziedzinie techniki wizualnej w Seiko Epson Corp.

Według badań analityków rynku do 2015 roku 27 proc. gospodarstw domowych będzie mogło korzystać z obrazu 3D. Rynek filmów i gier w technologii 3D przyśpieszył w ślad za nowościami sprzętowymi – w tym roku przewidywanych jest ponad 40 premier gier komputerowych 3D.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora k.urbanski@rp.pl

Korespondencja z Berlina

W zatłoczonych halach wystawowych największej na Starym Kontynencie wystawy elektroniki użytkowej nie widać recesji. Organizatorzy spodziewają się, że do 7 września wystawę odwiedzi ponad 235 tys. zwiedzających (tylu było w ubiegłym roku). Do Berlina zjechała rekordowa liczba wystawców – 1441.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji