Reklama
Rozwiń

Nowelizacja ustawy deweloperskiej - duże zmiany w dotyczące umowy rezerwacyjnej, która stanie się umową nazwaną kodeksu cywilnego

Umowa rezerwacyjna stanie się umową nazwaną prawa cywilnego. Deweloper nie ustali już swobodnie wysokości opłaty rezerwacyjnej. Ponadto będzie musiał ją zwrócić m.in. wtedy, gdy rezerwujący nie otrzyma kredytu.

Publikacja: 17.06.2021 07:15

Nowelizacja ustawy deweloperskiej - duże zmiany w dotyczące umowy rezerwacyjnej, która stanie się umową nazwaną kodeksu cywilnego

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Nowa ustawa deweloperska, zastępująca dotychczasową ustawę z 2011 r., wprowadza zmiany zarówno dla deweloperów, jak i nabywców lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Jedną z najistotniejszych jest określenie zasad i trybu zawierania oraz treści umowy rezerwacyjnej, która stanie się nową umową nazwaną. Dotychczas umowa rezerwacyjna nie była uregulowana w przepisach i funkcjonowała jako umowa nienazwana prawa cywilnego, bazująca na zasadzie swobody umów.

Uchwalona przez Sejm ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (dalej: nowa ustawa deweloperska) ma zastąpić ustawę z 16 września 2011 r. regulującą podobną materię.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono