Jak sprawdzić, czy biuro nieruchomości, które pomaga nam wynająć mieszkanie, jest rzetelne?
Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest rozmowa z pracownikami Lubelskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Powinni oni udzielić informacji na temat danego biura. Na pewno pomocny w poszukiwaniach będzie Internet. Na stronach Ministerstwa Infrastruktury można zweryfikować dane pośrednika z licencją. Z rejestru pośredników dowiedzą się państwo, jak długo agent ma licencję i czy w ogóle jest na liście.
Niezbędne będą też powszechne wyszukiwarki. Wystarczy wpisać nazwę agencji nieruchomości i zapoznać się z kilkoma pozycjami na liście, w tym z forami internetowymi, na których internauci oceniają agencje.Pośrednik w obrocie nieruchomościami lub reprezentujący go asystent powinien zawsze okazać pełnomocnictwo właścicieli firmy do reprezentowania ich podczas zawierania umów, kopię licencji zawodowej nadzorującego ich pośrednika oraz kopię obowiązkowego ubezpieczenia. Jeżeli na naszą prośbę agent nie okaże tych dokumentów, powinniśmy poszukać innego. Decydując się na współpracę z osobą, która nie dysponuje tymi dokumentami, narażamy się na duże ryzyko.
Co powinno znaleźć się w umowie z właścicielem mieszkania?
W przypadku umów agencyjnych treścią obligatoryjną jest zamieszczenie oświadczenia o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywanymi czynnościami zawodowymi. Powinno być również wskazanie pośrednika odpowiedzialnego za jej wykonanie wraz z podaniem numeru licencji zawodowej.
Strony muszą tak skonstruować umowę, by jej zapisy były dla każdej z nich akceptowalne. Co do konstrukcji umowy, to należy podkreślić kilka istotnych elementów. Należy wpisać datę i miejsce zawarcia umowy.Precyzyjne określenie stron jest jednym z podstawowych zadań każdego kontraktu. Określić należy, jakie prawo do nieruchomości ma osoba, która chce ją wynająć. Jest to o tyle istotne, że nieraz zgłaszający mieszkanie lub dom i podpisujący umowę nie jest jedynym właścicielem nieruchomości.Także dokładne opisanie nieruchomości będącej przedmiotem umowy jest bardzo istotne. To dzięki dobremu opisowi pośrednik jest w stanie przekazać klientom wyczerpujące informacje o nieruchomości. Umowa zawiera informacje o wysokości i zasadach uzyskania wynagrodzenia pośrednika.W umowie najmu wynajmujący i najemca zobowiązują się do wzajemnych świadczeń. Właściciel zobowiązuje się do umożliwienia korzystania z nieruchomości przez określony czas w zamian za zobowiązanie najemcy do płacenia określonego czynszu. Warunki umowy dotyczą również sposobu przekazywania czynszu oraz osoby, której czynsz należy przekazywać. Zawierać musi także określenie czasu, na jaki została zawarta, a w przypadku umowy na czas nieokreślony, należy podać warunki i okres wypowiedzenia.