Odpowiada [b]Genowefa Baziuk-Płaska[/b], Stowarzyszenie Wspólny Dom

– Wszystko zależy od tego, jakie to będzie głosowanie. Jeżeli mieszkanie, tak jak w państwa przypadku, jest przedmiotem małżeńskiej wspólnoty majątkowej, to przy głosowaniu udziałami nie ma znaczenia, czy głosuje jeden współmałżonek czy obydwoje, gdyż łączny udział jest taki sam, a jeden ze współmałżonków może głosować w imieniu drugiego. Inaczej jest w przypadku głosowania zgodnie z zasadą, że każdemu właścicielowi przypada jeden głos. Wówczas małżeństwu przysługuje tylko jeden głos, gdyż wspólnie są właścicielami jednego mieszkania.

W przypadku nieobecności na zebraniu obydwojga małżonków i udzieleniu komuś pełnomocnictwa, powinno być ono podpisane przez obydwoje małżonków (lub powinny być udzielone dwa odrębne pełnomocnictwa). Przy rozdzielności majątkowej każdy z małżonków głosuje odrębnie, zgodnie z przysługującym mu udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej.

Przy głosowaniu zgodnie z zasadą, że każdemu właścicielowi przypada jeden głos – jeden głos przysługiwać powinien każdemu z małżonków. Poniższe zasady wynikają z orzeczeń sądów, które dokonały interpretacji przepisów prawa.