Zaliczają się do nich kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne (ogniwa słoneczne) albo instalacje odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatorów (filtracja powietrza wywiewanego z budynku). Kredyt ekologiczny mają w ofercie BOŚ oraz BPH.
> W BOŚ Banku marża może wynieść 1 punkt procentowy. Kredyt udzielany jest na 100 proc. wartości nieruchomości, na 50 lat. Można zaciągnąć go w złotych, euro i dolarach. Kredyt można uzyskać również na nieruchomości ze statusem budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego [tj. takiego, dla którego wielkość energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z jego użytkowaniem jest nie większa niż odpowiednio: 70 kWh (mkw. na rok) i 15 kWh (mkw. na rok)]. Kredyty można uzyskać także na spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku lub instytucji, jeżeli finansowana nieruchomość będzie spełniać ekologiczne wymagania.
> W Banku BPH warunkiem ubiegania się o Kredyt Ekohipoteczny jest załączenie do wniosku kredytowego: projektu technicznego domu energooszczędnego z bilansem cieplnym budynku – w przypadku domu energooszczędnego w budowie, czy certyfikatu energetycznego – w przypadku, gdy dom energooszczędny został już oddany do użytkowania.
O zakwalifikowaniu nieruchomości do kredytu decyduje wskaźnik energii niezbędnej do ogrzania budynku oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej ujęty w bilansie cieplnym. Wskaźnik ten nie może być większy niż 100 kWh/mkw. na rok i powinien być potwierdzony dokumentami załączonymi do wniosku kredytowego. Kredyt jest dostępny w złotych oraz indeksowany do walut: CHF, EUR, USD. Okres kredytowania wynosi maksymalnie 40 lat dla kredytu w złotych oraz 30 lat dla kredytu walutowego. Kredyt udzielany jest do 80 proc. wartości nieruchomości. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi od 4,02 do 10,25 proc. w CHF, od 8,83 do 15,03 proc. w PLN, od 3,62 do 9,16 proc. w EUR oraz od 4,09 do 10,33 proc. w USD. Prowizja od kredytu wynosi 0,6 lub 2,9 proc. wartości kredytu.
> Wkrótce można się spodziewać podobnych produktów w ofercie innych banków. – Planujemy wprowadzenie specjalnej oferty kredytów mieszkaniowych przeznaczonych na nieruchomości, w których wdrożone są rozwiązania proekologiczne w zakresie m.in. stosowanych materiałów czy urządzeń – mówi Maciej Molewski, dyrektor Departamentu Bankowości Hipotecznej Deutsche Bank PBC.