Kiedy będzie można zrezygnować z umowy deweloperskiej

Kupujący będzie miał prawo odstąpić od umowy deweloperskiej. Ale nie zawsze

Publikacja: 26.04.2012 09:21

Kiedy będzie można zrezygnować z umowy deweloperskiej

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Klient dewelopera będzie mógł rozwiązać umowę z nim w sytuacji, gdy zabraknie w niej któregoś z niezbędnych elementów wyliczonych w art. 22 ustawy deweloperskiej.

Takie same prawo przysługuje mu w sytuacji, gdy treść umowy nie jest zgodna z treścią prospektu informacyjnego lub załącznikami do niego dołączonymi albo też sam prospekt nie spełnia standardów, tzn. nie jest sporządzony według wzoru z ustawy.

Klient dewelopera może także zrezygnować z umowy w sytuacji, gdy nie otrzymał (mimo że tego żądał) prospektu informacyjnego (z załącznikami). Odstąpienie od umowy jest możliwe także wtedy, gdy informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub załącznikach, na podstawie których zawarto umowę, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej.

Nabywca może również rozwiązać umowę, gdy deweloper nie przeniósł na niego prawa do lokalu w terminie określonym w umowie deweloperskiej. W tym wypadku przed skorzystaniem z prawa do odstąpienia od umowy nabywca ma obowiązek wyznaczyć deweloperowi 120-dniowy termin na przeniesienie prawa i dopiero w razie bezskutecznego upływu tego terminu może skutecznie odstąpić od umowy. Klient dewelopera zachowuje jednak roszczenie z tytułu kary umownej za okres opóźnienia (art. 29 ust. 3 ustawy).

W razie skorzystania przez nabywcę z prawa odstąpienia umowa deweloperska uważana jest za niezawartą. Klient nie ponosi ponadto żadnych kosztów z tym związanych.

Uwaga! Oświadczenie nabywcy o odstąpieniu jest skuteczne, jeżeli zawiera zgodę na wykreślenie roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości złożone w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Natomiast deweloper ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej m.in. wtedy, gdy jego klient nie zapłacił lub była to kwota niewystarczająca, mimo wezwania w formie pisemnej do uiszczenia zaległych kwot w terminie 30 dni od dnia doręczenia.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego