Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 20 lutego 2013 r (III CZP 101/12). Spółka wniosła o ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości będącej w wieczystym użytkowaniu innej spółki. Na gruncie znajduje się murowana stacja transformatorowa służąca do przesyłu energii elektrycznej.
Wnioskodawca wniósł o przyznanie, za określonym wynagrodzeniem, prawa do dystrybucji za pomocą tego urządzenia energii elektrycznej oraz do korzystania z nieruchomości w zakresie niezbędnym do eksploatacji stacji tj. każdorazowego usunięcia awarii, dokonywania konserwacji, remontów, modernizacji i przebudowy stacji wraz z prawem wejścia i wjazdu na teren nieruchomości odpowiednim sprzętem.
W uzasadnieniu wniosku wskazano, że ustanowienie służebności przesyłu jest konieczne dla właściwego korzystania ze stacji transformatorowej, której właścicielem jest wnioskodawca, zaś strony nie doszły do porozumienia w przedmiocie umownego ustanowienia służebności przesyłu.
Użytkownik wieczysty zażądał oddalenia wniosku, twierdząc, że wcześniej strony łączyła umowa dzierżawy odpowiadająca tej służebności, która pozwalała wnioskodawcy na korzystanie z nieruchomości wieczystego użytkownika w związku z potrzebą obsługi stacji transformatorowej. Z uwagi na to, że strony nie doszły do porozumienia co do dalszych warunków umowy dzierżawy, wieczysty użytkownik wypowiedział tę umowę. Natomiast roszczeniu wnioskodawcy o sądowe ustanowienie służebności zarzucił przedawnienie.
Co stwierdził sąd rejonowy
Sąd rejonowy żądanie uwzględnił i oddalił wniosek. W uzasadnieniu wskazał, że zasadą prawa cywilnego jest, że wszelkie roszczenia majątkowe, z wyjątkami, przedawniają się. Uznał, że w sprawie roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu jest roszczeniem majątkowym i związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, dlatego termin przedawnienia stosownie do art. 118 kodeksu cywilnego wynosi 3 lata.