Po wysłuchaniu pełnomocników stron SN stwierdził, że ta precedensowa sprawa wymaga pogłębionej analizy prawnej i odroczył bezterminowo rozprawę. Pojawiły się przypuszczenia, że sąd zwróci się z pytaniem prawnym do składu siedmiu sędziów SN.
Miliony w tle
Polski rząd przekazał Republice Jugosławii teren pod ambasadę w 1947 r. Ambasada odbudowała pałacyk należący do rodziny Gawrońskich. W 2000 r. nieruchomość wróciła do byłych właścicieli. W 2005 r. wezwali oni ambasadę do próby ugodowej o wydanie nieruchomości. Po jej niepowodzeniu wystąpili o wydanie nieruchomości.
W 2008 r. sąd uwzględnił powództwo, a Gawrońscy wnieśli pozew o zapłatę 25 mln zł z odsetkami za bezumowne użytkowanie. Republika Serbii przeniosła wtedy siedzibę ambasady, ale złożyła wniosek o nabycie własności pałacyku w Alejach Ujazdowskich w drodze zasiedzenia.
Prawomocnym wyrokiem z 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego oddalający wniosek Serbii o nabycie własności byłej siedziby ambasady w drodze zasiedzenia. Serbia złożyła wtedy skargę kasacyjną do SN.
Podczas rozprawy w SN decydujące znaczenie miały dwie kwestie: czy obce państwo może się stać właścicielem nieruchomości w Polsce w drodze zasiedzenia i czy wymaga to zezwolenia ministra spraw wewnętrznych?