Nie mogą więc skarżyć do sądu uchwały o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.Także wtedy gdy pociąga to za sobą zawieszenie postępowań o wydanie warunków zabudowy na tym terenie.
Tak Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II OSK 81/13) uzasadniał wyrok oddalający skargę kasacyjną Krzysztofa M. od orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
Skarżący wezwał Radę Miejską w Kórniku w woj. wielkopolskim do uchylenia uchwały z 2011 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego łącznika ekologicznego w gminie Kórnik. Łącznik ekologiczny służy m.in. zwierzętom do przemieszczania się. W gminie Kórnik znajdują się torfowiska, siedziby bobrów i miejsca tańców godowych żurawi. Rada stwierdziła, że utworzenie łącznika ekologicznego ma zapewnić ochronę terenów o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych, m.in. przez zakaz zabudowy.
Krzysztof M. uznał, że uchwała narusza jego prawo własności. Na terenie objętym planem ma bowiem działki, na których chce postawić dwa budynki jednorodzinne. Tymczasem po podjęciu wspomnianej uchwały burmistrz Kórnika zawiesił postępowanie o wydanie warunków zabudowy, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu utrzymało to w mocy.
Rada odpowiedziała, że uchwała dopiero inicjuje procedurę planistyczną, podczas której właścicielowi nieruchomości będą przysługiwać środki odwoławcze, określone w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wynikający z art. 62 ust. 1 tej ustawy obowiązek zawieszenia postępowania o wydanie warunków zabudowy nie narusza prawa własności.