Taki obowiązek potwierdził w wyroku z 4 lutego 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (sygn. akt III SA/Lu 638/13).
Interes prawny
Spółka wystąpiła do starostwa powiatowego o podanie numeru księgi wieczystej dla konkretnie wskazanej nieruchomości. Starosta wezwał firmę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie interesu prawnego do udzielenia żądanych informacji.
W odpowiedzi spółka stwierdziła, że zwracała się o podanie numerów ksiąg wieczystych lub zbiorów dokumentów dla konkretnie wskazanych nieruchomości, czyli danych, o których mowa w art. 20 ust. 1 prawa geodezyjnego i kartograficznego, które to dane są jawne i nie odnosi się do nich obowiązek wykazywania interesu prawnego.
Tej oceny spółki nie podzielił, jednak Lubelski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego. Organ wyjaśnił, iż co prawda zgodnie z art. 24 ust. 2 prawa geodezyjnego informacje zwarte w operacie ewidencji gruntów i budynków są jawne, ale bezpośredni dostęp do tych informacji reguluje art. 24 ust. 4 z zastrzeżeniem ust. 5. W świetle tych przepisów, dla osób niebędących właścicielami lub władającymi nieruchomością – uzyskanie tych informacji uzależnione jest od wykazania własnego, indywidualnego interesu prawnego, uzasadniającego ich wydanie.
Inspektor przypomniał, iż księgi wieczyste są jawne i może je przeglądać każdy w obecności pracownika sądu. Warunkiem uzyskania dostępu do księgi wieczystej jest podanie jej numeru. Po wprowadzeniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu informatycznego, każdy użytkownik internetu może także w sposób bezpośredni przeglądać księgi wieczyste i mieć dostęp do zawartych w nich danych, ale również po uprzednim podaniu numeru księgi wieczyste.