Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. Przewiduje ona większe niż do tej pory upusty przy wykupie  lokali wojskowych.  Bonifikata w wysokości  95 proc. ceny ma przysługiwać m.in. żołnierzom, którzy nabyli prawo do wojskowej emerytury, wojskowym zwolnionym ze służby, emerytom i rencistom wojskowym. Tyle samo upustu  otrzymają  rodziny mieszkające wspólnie z żołnierzem czy emerytem wojskowym w dniu jego śmierci. Pozostałym osobom będzie przysługiwało 90 proc. zniżki. Od początku 2013 r. bonifikaty wynoszą 60 i 30 proc. Takie zniżki parlament uchwalił w marcu 2010 r.  Okazało się jednak, że zmiana spowodowała efekt  odwrotny do zakładanego przez ustawodawcę. Celem było zmniejszenie zróżnicowania uprawnień żołnierzy. Chodziło konkretnie o to, by odprawa przy odejściu ze służby była na podobnym poziomie co bonifikaty w cenie lokalu.

Tymczasem odprawa jest znacznie wyższa. Obecnie wynosi średnio 180 tys. zł, a średnia bonifikata – 95,5 tys. zł. Nie zachęca to do wykupu lokali.

Nowelizacja ustawy wprowadza także nowy system zamiany mieszkań wojskowych. W tej chwili lokatorzy, którzy nie są wojskowymi, mogą co prawda dokonywać zamiany, ale tylko z żołnierzem zawodowym, którego lokal nie ma statusu kwatery. Taka zamiana będzie mogła dotyczyć  w przyszłości także lokali zajmowanych przez cywilów.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu