Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu twierdzi, że po wyroku ws. Dziubak aż 88 proc. spraw w sądach I instancji zakończyło się korzystnie dla konsumentów.
Przypomnijmy, że 3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie prejudycjalne zadane przez warszawski sąd okręgowy (C-260/18, Dziubak). Chodziło o stosowanie niedozwolonych postanowień umownych w umowie z konsumentami banku Raiffeissen polegających na sposobie przeliczania salda kredytu z polskich złotych na franka szwajcarskiego.
Czytaj także: UOKiK: kara dla Raiffeisen Bank za zmiany w umowach
Kredytobiorcy, którzy spierają się z bankami w sądach mogą liczyć na wsparcie ze strony prezesa UOKiK. Od wyroku TSUE urząd wydał aż 500 istotnych poglądów w sprawach frankowych. Według UOKiK to nie tylko pomoc przy dochodzeniu roszczeń ze strony konsumentów, ale ważna informacja dla sądów.
– Wydawane przez nas decyzje mają wpływ na dziesiątki, a czasami nawet setki tysięcy kredytobiorców. Urząd jest instytucją, której prawomocne rozstrzygnięcia decyzje stanowią prejudykat dla sądów powszechnych w indywidualnych sprawach – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.