- Całkowity koszt budowy zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości domu, a także zastosowanych technologii i użytych materiałów – mówi Jakub Potocki, ekspert z Lion's Bank. - Już ponad 55 proc. mieszka w domach jednorodzinnych. Świadczy to nie tylko o chęci ucieczki z ciasnych, zatłoczonych mieszkań, ale także o bogaceniu się naszego społeczeństwa. Bo budowa lub kupno domu oznacza spore wydatki – dodaje analityk.
Piwnicy być nie musi
Jakim budżetem trzeba dysponować, aby wybudować dom? Na przykład budowa domu parterowego jest zazwyczaj znacząco tańsza niż piętrowego. Istotnym czynnikiem jest również to, czy właściciel chce mieć piwnicę. Niewątpliwie daje ona przyszłym właścicielom dużo korzyści, choćby zwiększa powierzchnię użytkową domu oraz ułatwia zachowanie czystości w części mieszkalnej, jako że w niej zwykle umieszcza się np. kotłownię czy skład opału. Jednocześnie jednak podnosi kosz budowy. Ciężko określić jednoznacznie, ile kosztuje budowa piwnicy. Koszt jednego metra waha się od 150 zł do 600 zł.
- Wszystko zależy od tego, na jakim terenie powstaje budynek. Jeśli jest to teren podmokły, koszt podpiwniczenia może być bowiem nawet o połowę wyższy niż w przypadku terenów suchych. Tak czy inaczej, trzeba się liczyć z koniecznością wydania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych więcej niż w przypadku budynku bez piwnicy – mówi Jakub Potocki.
Ile na fundamenty