Reklama

Altany w ogrodach działkowych unikną rozbiórki

Posłowie uchronili tysiące budowli w ogrodach działkowych przed groźbą rozbiórki. Uchwalili w piątek przepisy wyjaśniające ich sytuację prawną.

Publikacja: 06.02.2015 16:39

Jak wynika z orzeczenia NSA, większość z 900 tys. altan w ogródkach działkowych w kraju to samowole

Jak wynika z orzeczenia NSA, większość z 900 tys. altan w ogródkach działkowych w kraju to samowole budowlane

Foto: www.sxc.hu

Z powodu braku definicji altany wielu działkowcom grozi ich rozbieranie. Problem ma rozwiązać nowelizacja prawa budowlanego oraz kilku innych ustaw. W piątek uchwalił ją Sejm.

Definicja w przepisach

Autorem projektu zmian był Polski Związek Działkowców.

– Nowela wprowadza definicję altany do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych – mówi Aldona Młyńczak, poseł sprawozdawca.

Zgodnie z nią ma to być wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni do 35 mkw. oraz wysokości do 5 m w wypadku dachu stromego i do 4 m w wypadku płaskiego. Co ważne, do zabudowy altany nie wlicza się tarasu, werandy ani ganku, których powierzchnia nie przekracza 12 mkw.

Nowela przewiduje, że na terenie ogrodów nie będzie można budować altan, których parametry przekraczają te podane w noweli.

Reklama
Reklama

– Obecnie definicji altany w prawie nie ma – tłumaczy posłanka Aldona Młyńczak. – Prawo budowlane stanowi jedynie, że pozwolenia na budowę nie wymagają altany w rodzinnych ogrodach działkowych o konkretnej powierzchni i wysokości. Nic nie mówi o ich wyglądzie ani parametrach.

Problem z ażurem

Z powodu braku precyzyjnych uregulowań w tym zakresie działkowcy mają kłopoty w sądach administracyjnych. Sądy, rozstrzygając w sporach dotyczących altan, korzystają z definicji zawartej w słowniku języka polskiego. Wynika z niej, że jest to budowla o lekkiej konstrukcji, często ażurowa, stawiana w ogrodzie, przeznaczona do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem.

Tymczasem zdecydowana większość altan w ogrodach działkowych wygląda inaczej. Ma bowiem ściany pełne, a nie ażurowe. W rezultacie nie spełniają one wymogów słownikowej definicji. Sądy orzekają więc, że są one samowolami budowlanymi, co może grozić nakazem rozbiórki. Najbardziej znany wyrok w tej sprawie to orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 r. (sygn. II OSK 1875/12). NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, że bez decyzji o pozwoleniu na budowę w ogrodzie działkowym można postawić jedynie altanę pozbawioną litych ścian.

Cofnięte nakazy

Ponadto nowelizacja rozwiązuje problem altan, w stosunku do których wydano już nakaz rozbiórki. Przewiduje, że jeżeli nie doszło jeszcze do rozbiórki, to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego stwierdzi wygaśnięcie decyzji w tej sprawie i do wykonania nakazu nie dojdzie. Dotyczy to altan, które spełniają wymogi uchwalonej definicji. Wszczęte postępowania w sprawie samowoli zostaną umorzone.

– Cieszymy się bardzo z przyjętych zmian. Rozwiążą one problem wielu działkowców, m.in. tych z warszawskich Sadów Żoliborskich, w wypadku których sąd administracyjny utrzymał nakaz rozbiórki – mówi Tomasz Terlecki, radca prawny z Polskiego Związku Działkowców. Zmiany pozytywnie ocenia Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana. – Obowiązujące przepisy rzeczywiście są zbyt mało precyzyjne – uważa.

Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo rodzinne
Wysokość alimentów na dziecko. Ministerstwo wyśle sądom tabelki
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama