O niekonstytucyjności bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) przesądził Trybunał Konstytucyjny 14 kwietnia tego roku. Postanowił jednak odroczyć wejście w życie wyroku do 1 sierpnia 2016 r. Dopiero po tym dniu banki będą musiały – jak wszystkie inne osoby ze swoim roszczeniem – kierować się do sądu, chyba że uzyskają podobne zabezpieczenie, np. poddanie się egzekucji w akcie notarialnym.
Likwidację przewidują trzy projekty noweli prawa bankowego – autorstwa PiS, PO i SLD, których pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie. Projekt PO przewiduje wejście w życie noweli 1 sierpnia 2016 r., a więc wraz z końcem vacatio legis wyznaczonego przez TK. Jak mówił poseł Paweł Arndt (PO), aby banki miały czas przygotować się do nowych regulacji i nie ucierpieli ich klienci. Projekt SLD przewiduje wejście w życie noweli po 14 dniach.
– Zostawienie bankom 15 miesięcy może tylko wzmóc wystawianie przez nie tego instrumentu – mówił w imieniu tego klubu poseł Wincenty Elsner.
Projekt likwidacji BTE autorstwa PiS był złożony już w 2013 r. i sejmowa Komisja Finansów Publicznych jeszcze przed wyrokiem TK zarekomendowała jego odrzucenie, ale w piątek Sejm zadecydował, że będzie rozpatrywany łącznie z tamtymi dwoma.
etap legislacyjny: przed drugim czytaniem w Sejmie