Wywłaszczenie: Kraków przegrał spór o kamienicę

Władze Krakowa przegrały dziesięcioletnią sądową batalię o kamienicę przy ul. Stolarskiej.

Publikacja: 16.09.2015 09:27

Kraków

Kraków

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok korzystny dla spadkobierców dawnych właścicieli kamienicy przy ul. Stolarskiej w Krakowie (mieści się w niej konsulat USA). W ten sposób zakończył wieloletni spór w tej sprawie.

Współwłaściciele tego budynku zostali z niego wywłaszczeni w 1979 r. Ówczesne władze wskazały jako podstawę prawną pozbawienia ich własności ustawę z 1959 r. o remontach, odbudowie oraz o wykańczaniu budynków i nadbudowie budynków, tzw. ustawę remontową. Po zmianach ustrojowych udało się następcom prawnym dawnych właścicieli unieważnić decyzję wywłaszczeniową przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Krakowie, a także odzyskać kamienicę. Okazało się jednak, że postępowanie objęło m.in. już nieżyjącego jednego z następców prawnych dawnych współwłaścicieli nieruchomości. Ważność orzeczenia SKO, zwracającego własność kamienicy, została więc podważona w całości przez władze Krakowa.

Orzeczenie to udało się im unieważnić, ale nie na długo. Spór przed sądami o to, kto ma rację, toczył się ze zmiennym szczęściem przeszło dziesięć lat. Raz wygrywały władze Krakowa, a raz następcy prawni dawnych właścicieli. Na wokandzie Naczelnego Sądu Administracyjnego spór ten gościł trzy razy.

Za pierwszym razem, tj. w 2009 r., Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił w całości orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie dotyczące zwrotu kamienicy. Za drugim razem uznał, że orzeczenie SKO stwierdzające nieważność decyzji wywłaszczeniowej jest wadliwe, ale tylko w części, w jakiej została ona skierowana do osoby nieżyjącej. We wtorek 15 września 2015 r. NSA rozstrzygał po raz trzeci i jak się okazało, ostatni. Tym razem o wznowieniu sprawy zakończonej drugim wyrokiem NSA.

We wtorek NSA postanowił postępowanie wznowić, a następnie zmienił swój poprzedni wyrok oraz oddalił skargę kasacyjną prezydenta Krakowa.

Zdaniem NSA nie można było częściowo unieważnić decyzji wywłaszczeniowej, ponieważ jest to możliwe jedynie względów przedmiotowych, tj. gdyby wadliwa decyzja dotyczyła niektórych działek wchodzących w skład nieruchomości. Tymczasem w tej sprawie chodziło o aspekt podmiotowy, a mianowicie o osoby biorące udział w sprawie.

Orzeczenie NSA jest prawomocne.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Administracja rządowa
Prezydent podpisał budżet, część zapisów skierował do TK
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego