We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok korzystny dla spadkobierców dawnych właścicieli kamienicy przy ul. Stolarskiej w Krakowie (mieści się w niej konsulat USA). W ten sposób zakończył wieloletni spór w tej sprawie.
Współwłaściciele tego budynku zostali z niego wywłaszczeni w 1979 r. Ówczesne władze wskazały jako podstawę prawną pozbawienia ich własności ustawę z 1959 r. o remontach, odbudowie oraz o wykańczaniu budynków i nadbudowie budynków, tzw. ustawę remontową. Po zmianach ustrojowych udało się następcom prawnym dawnych właścicieli unieważnić decyzję wywłaszczeniową przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Krakowie, a także odzyskać kamienicę. Okazało się jednak, że postępowanie objęło m.in. już nieżyjącego jednego z następców prawnych dawnych współwłaścicieli nieruchomości. Ważność orzeczenia SKO, zwracającego własność kamienicy, została więc podważona w całości przez władze Krakowa.
Orzeczenie to udało się im unieważnić, ale nie na długo. Spór przed sądami o to, kto ma rację, toczył się ze zmiennym szczęściem przeszło dziesięć lat. Raz wygrywały władze Krakowa, a raz następcy prawni dawnych właścicieli. Na wokandzie Naczelnego Sądu Administracyjnego spór ten gościł trzy razy.
Za pierwszym razem, tj. w 2009 r., Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił w całości orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie dotyczące zwrotu kamienicy. Za drugim razem uznał, że orzeczenie SKO stwierdzające nieważność decyzji wywłaszczeniowej jest wadliwe, ale tylko w części, w jakiej została ona skierowana do osoby nieżyjącej. We wtorek 15 września 2015 r. NSA rozstrzygał po raz trzeci i jak się okazało, ostatni. Tym razem o wznowieniu sprawy zakończonej drugim wyrokiem NSA.
We wtorek NSA postanowił postępowanie wznowić, a następnie zmienił swój poprzedni wyrok oraz oddalił skargę kasacyjną prezydenta Krakowa.