Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że pod koniec września br. w ofercie deweloperów w całym kraju było ponad 103,5 tys. mieszkań i niespełna 4,2 tys. domów, głównie segmentów. Stanowiły one prawie 4 proc. łącznej oferty.
– Oczywiście, domów jednorodzinnych budowanych przez deweloperów jest więcej, o czym świadczą statystyki GUS. Wynika z nich, że w I półroczu tego roku oddali do użytku niemal 7,7 tys. budynków jednorodzinnych – podaje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Dla porównania – wszystkich, w tym wybudowanych przez inwestorów indywidualnych, było w tym czasie ponad 41 tys. Jak tłumaczy Marek Wielgo, w portalach rzadko pojawiają się oferty domów małych lokalnych firm deweloperskich. – W największych miastach domów jednorodzinnych powstaje stosunkowo niewiele ze względu na małą podaż terenów budowlanych, a w efekcie – bardzo wysokie ceny działek oraz dłuższy i trudniejszy niż w przypadku mieszkań proces sprzedaży – mówi ekspert serwisu RynekPierwotny.pl. – Dom jednorodzinny jest tu luksusem, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Dlatego deweloperzy budują głównie mieszkania. A jeśli decydują się na domy, to na obrzeżach i najczęściej segmenty.
Czytaj więcej
Koszty budowy domu rosną. Droższe są m.in. działki. Warto czekać na rządowy program dopłat „Na st...
Jak podaje RynekPierwotny.pl, np. w Warszawie w I półroczu deweloperzy oddali do użytku 335 budynków jednorodzinnych, we Wrocławiu – zaledwie 64. – GUS nie podaje, ile zaczęli ich budować ani ile wprowadzili na rynek. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce było pod koniec września tego roku łącznie ponad 1,4 tys. domów jednorodzinnych. Najwięcej w Warszawie (587) i Łodzi (283) – podaje Marek Wielgo.