Na przestrzeni ostatnich kilku lat w prawie budowlanym i wodnym nastąpiła liberalizacja co do powierzchni i rodzajów obiektów niewymagających pozwolenia budowlanego. W większości przypadków należy dokonać jedynie zgłoszenia do urzędu.
Pozwolenie na budowę oczka wodnego. Jak duże oczko można wybudować bez pozwolenia?
Zgodnie z prawem budowlanym nie musisz mieć pozwolenia na budowę ani też zgłoszenia na wybudowanie przydomowego basenu i oczka wodnego. Aby z tego skorzystać twoje oczko nie może przekraczać powierzchni 50 m2. W poprzednim stanie prawnym było to 30 m2. Maksymalna głębokość powinna przy tym wynosić maksymalnie do 3 m głębokości. Zwiększenie tej powierzchni wynikało m. in. z wprowadzenia nowej ustawy prawa wodnego oraz zwiększenia motywacji do samodzielnej retencji wody.
Czytaj więcej:
Czy muszę zgłosić budowę oczka wodnego?
Pamiętaj, że sama zgodność z prawem budowlanym nie wystarczy. W przypadku zbiorników wodnych mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa wodnego.
Przekonanie właściciela oczka wodnego o zgodności z prawem budowlanym nie będzie wystarczające. Argumentowanie o zbieraniu deszczówki w oczku wodnym też nie zwolni cię z odpowiedzialności — przyczyną jest obowiązujące prawo wodne. Musisz także wystąpić ze zgłoszeniem bądź wnioskiem do organów wodnych jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Nie warto budować na tzw. „oko” bez dokładnych pomiarów. Miejscowy dyrektor zlewni wodnej może wszcząć wobec ciebie postępowanie o wykonanie oczka wodnego lub basenu bez wymaganego pozwolenia.