Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływały skargi osób zużywających energię elektryczną przy budowie domu jednorodzinnego na własne potrzeby. - W ustawie z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej nie ma żadnego instrumentu wsparcia przed podwyżkami - stwierdzili prawnicy z Biura RPO po analizie tych przepisów.
- Jest to o tyle istotne, że cena prądu budowlanego jest i tak wyższa niż cena prądu dostarczanego na potrzeby gospodarstw domowych - wyjaśnili.
Czytaj więcej
Rząd nie przewidział żadnej formy wsparcia dla osób zużywających energię elektryczną przy budowie domu jednorodzinnego na własne potrzeby.
W odpowiedzi resort klimatu i środowiska poinformował, że ustawa z 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu rozszerzyła definicję odbiorcy uprawnionego o odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu odpowiednio art. 3 pkt 6 i 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, o ile inwestor nie jest deweloperem.
- Tym samym, przyjęta zmiana wyszła naprzeciw licznym sygnałom dotyczącym zapewnienia osobom budującym domy jednorodzinne w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, dostępu do tańszej energii elektrycznej - podkreślił Paweł Pikus, dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu MKiŚ.