- Nareszcie mamy trochę dobrych informacji dla osób, które chciałyby w najbliższym czasie kupić mieszkanie. Przeanalizowaliśmy niemal 36,5 tys. internetowych ofert sprzedaży - zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W czerwcu odnotowaliśmy spadki w 11 z 17 badanych przez nas miast. Rekordzistą jest Częstochowa, gdzie ceny mieszkań w ciągu miesiąca – od maja do czerwca – tąpnęły aż o 10 proc. – podają autorzy raportu Expander i Rentier.io. Mediana cen mkw. mieszkań w Częstochowie to ponad 5,9 tys. zł. W ciągu roku mieszkania w tym mieście zdrożały o 8 proc.

Liderzy spadków i wzrostów

- Duży spadek cen odnotowaliśmy także w Sosnowcu, gdzie ceny mieszkań spadły o 7 proc., do ponad 5,7 tys. zł za mkw. – wskazują analitycy Expandera i portalu Rentier.io. – Trzeba jednak pamiętać, że ceny we wszystkich miastach są wyższe niż w czerwcu 2021 roku - zastrzegają. W Sosnowcu - o 6 proc.

W Gdańsku ceny mieszkań (mediana) od maja do czerwca spadły o 4 proc., do 11 tys. zł za mkw. Porównując z czerwcem ubiegłego roku, lokale na gdańskim rynku są droższe o 11 proc.

W Toruniu mieszkania staniały w ciągu miesiąca o 3 proc. Mediana cen mkw. lokali w czerwcu to ponad 7,7 tys. zł. Roczna zmiana wynosi 13 proc. Także w Bydgoszczy ceny mieszkań od maja do czerwca poszły w dół o 3 proc. Mediana to niespełna 7,2 tys. zł za mkw. W czerwcu ubiegłego roku cena ta była niższa o 11 proc.

W Gdyni eksperci Expander i Rentier.io odnotowali miesięczny spadek cen mieszkań o 2 proc. Licząc rok do roku, ceny lokali na gdyńskim rynku są wyższe o 15 proc. Mediana to ponad 10,3 tys. zł za mkw.

O 2 proc. spadły w ciągu miesiąca ceny mieszkań w Warszawie. Ale w ciągu roku lokale zdrożały o 12 proc., do 13 tys. zł za mkw. W Poznaniu mieszkania były tańsze niż w maju o 1 proc. Od czerwca ubiegłego roku do czerwca tego roku mediana cen mkw. mieszkań na poznańskim rynku wzrosła o 18 proc., do 9,3 tys. zł.

O 1 proc., do ponad 11,3 tys. zł za mkw., staniały mieszkania w Krakowie. Roczna zmiana wynosi jednak 11 proc.

O 15 proc. podrożały w ciągi roku mieszkania w Białymstoku. Od maja do czerwca ceny spadły o 1 proc., do ponad 8,5 tys. zł. 1-proc. miesięczną zmianę mediany cen (niespełna 10,4 tys. zł za mkw.) autorzy raportu Expandera i Rentier.io odnotowali także we Wrocławiu. Licząc rok do roku, jest jednak drożej o 16 proc.

W Łodzi ceny od maja stoją w miejscu. Mediana cen mkw. mieszkań na łódzkim rynku w czerwcu to niemal 7,5 tys. zł. Rok temu ceny były niższe o 9 proc.

W pozostałych badanych miastach ceny mieszkań od maja rosną. W Rzeszowie – o 1 proc., do ponad 7,9 tys. zł za mkw. W ciągu roku mieszkania w tym mieście zdrożały o 16 proc.

W Katowicach mediana cen mkw. mieszkań to ponad 7,4 tys. zł, o 2 proc. więcej niż w maju tego roku, i o 6 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku.

W Szczecinie ceny od maja do czerwca poszły w górę także o 2 proc. Roczna zmiana to aż 21 proc. Mediana cen mkw. mieszkań na szczecińskim rynku to ponad 9,1 tys. zł za mkw. W Radomiu mieszkania w ciągu roku zdrożały o 15 proc., do niemal 6,8 tys. zł za mkw. Miesięczna zmiana wynosi 2 proc.

- Znacząco rosły ceny w Lublinie. W ciągu miesiąca – aż o 4 proc., do ponad 8,7 tys. zł – podają autorzy raportu. W ciągu roku lokale w Lublinie podrożały o 14 proc.

Expander i Rentier.io

Ograniczony popyt

- Główną przyczyną spadku cen jest wzrost stóp procentowych. Oddziałuje to na rynek nieruchomości na wiele sposobów. Z jednej strony powoduje, że znacznie droższe i trudniej dostępne stały się kredyty hipoteczne. To mocno ogranicza popyt – tłumaczą autorzy raportu. - Zmusza też część kredytobiorców, którzy nie mogą sobie poradzić ze spłatą rat, do sprzedaży mieszkania. Szczególnie dotyczy to tych, którzy nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych.

Eksperci Expandera i platformy Rentier.io zaznaczają, że wyższe stopy procentowe ograniczają też popyt inwestycyjny. - Z lokat bankowych czy obligacji mnożna dziś mieć podobne lub nawet wyższe zyski niż z inwestycji w mieszkanie na wynajem. To może się jednak zmienić, ponieważ stawki najmu znacząco rosną. Jeśli w najbliższych miesiącach będzie kontynuowany trend spadku cen mieszkań, to opłacalność takich inwestycji zdecydowanie wzrośnie – zastrzegają.

Kolejną dobrą informacja jest to, że przestały drożeć kredyty. - Pojawiła się też pierwsza oferta kredytu bez wkładu własnego udzielanego w ramach rządowego programu. Taki preferencyjny kredyt zaoferował Alior Bank. Koszt jest dokładnie taki sam jak w przypadku zwykłych kredytów. Jeśli więc ktoś w ogóle nie ma wkładu własnego, ale skorzysta z gwarancji na 20 proc. wartości nieruchomości, to uzyska tak samo niską marżę jak osoba, która posiada 20-proc. wkład – wskazują analitycy. - Jedyny dodatkowy koszt to prowizja BGK w wysokości 1 proc. kwoty gwarancji. Jeśli mieszkanie będzie kosztowało 400 tys. zł, a gwarancja obejmie 20-proc. wkładu, to dodatkowa prowizja wyniesie 800 zł. Warto też przypomnieć, że dodatkową korzyścią tego programu jest możliwość uzyskania dopłaty. Można otrzymać 20 tys. zł, jeśli w trakcie spłaty takiego kredytu urodzi się drugie dziecko w rodzinie i po 60 tys. zł za trzecie i każde kolejne dziecko. Jeśli więc ktoś będzie miał czworo dzieci, to może dostać 140 tys. zł.

Od 29 lipca będzie można wnioskować o wakacje kredytowe.

Metodologia raportu

Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 36 498 nowo dodanych, unikatowych (po usunięciu duplikatów) ogłoszeń sprzedaży opublikowanych w internecie od 1 do 30 czerwca 2022 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.