Co to jest uzasadniona konieczność
„Może to być jedynie wyjątkowa sytuacja życiowa podatnika, która powinna mieć charakter obiektywny i imperatywny. Taka sytuacja występuje wówczas, gdy korzystający z ulgi spadkobierca z uwagi na zaistniałą sytuację życiową nie może dłużej mieszkać w nabytej nieruchomości. Oznacza to, że nie wystarcza do spełnienia tej przesłanki zwykła potrzeba zmiany warunków mieszkaniowych" – czytamy w interpretacji.
Podatnik musi kupić za to nowe mieszkanie. Drugą konieczną przesłanką zachowania ulgi, wynikającą z art. 16 ust. 7 ustawy, jest przeznaczenie w całości – w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży – środków uzyskanych ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Łączny okres mieszkania w starym i nowym lokalu, potwierdzony zameldowaniem na pobyt stały, musi wynosić pięć lat.
Co ważne, nie tyle trzeba, ile można poinformować urząd o takiej zamianie. Dyrektor KIS wyjaśnił, że w terminie miesiąca od nabycia spadku trzeba złożyć fiskusowi zeznanie SD-3. Jeśli natomiast podatnik sprzedaje mieszkanie objęte ulgą (i chce zachować prawo do ulgi), nie ma konieczności składania dodatkowego pisma do urzędu skarbowego.
Organy podatkowe będą jednak weryfikować prawo do zwolnienia z podatku. A w tej sytuacji nie ma przeszkód, by wnioskodawca zgłosił do urzędu skarbowego informację o zbyciu starej nieruchomości objętej ulgą mieszkaniową i nabyciu nowej.
Jak skorzystać ze zwolnienia
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn przysługuje spadkobiercom zaliczanym m.in. do:
- II grupy podatkowej (dalsi krewni),