Apartament na Słowacji i działka na Margaricie

Lokum i działka w mniejszych miejscowościach, apartamenty na Słowacji czy w egzotycznych krajach – takie możliwości otwierają się dziś przed osobami, które chcą zarobić na nieruchomościach

Publikacja: 10.03.2008 11:45

Polski rynek nieruchomości ma już za sobą największe podwyżki, choć sporo ekspertów przekonuje, że czekają nas jeszcze zwyżki ok. 10 -15 proc. rocznie.

– Należy jednak krytycznie się przysłuchiwać prognozom, a nieruchomość wybierać ostrożnie lub szukać nowych możliwości inwestycyjnych za granicą – twierdzi Robert Chojnacki, prezes zarządu redNet Property Group.

Ponieważ, jak podają analitycy Money Expert, 80 proc. mieszkań oddanych do użytku w ostatnim roku znajdowało się w sześciu aglomeracjach, czyli w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu i Łodzi, dziś inwestorzy skupiają się także na mniejszych miejscowościach, liczących od 100 do 500 tys. mieszkańców. Warto więc zastanowić się nad lokatą kapitału w takich miastach jak Lublin, Koszalin, Bydgoszcz, Toruń czy Gorzów, które są dziś relatywnie tańsze w porównaniu z dużymi metropoliami, i niewykluczone, że ceny pójdą tam do góry.

– Natomiast w dużych aglomeracjach szansą na tańsze mieszkanie, może być lokum kupione przez indywidualnego inwestora dwa lata temu, przed największym wzrostem cen. Zazwyczaj taki inwestor nie chce wpłacić deweloperowi ostatniej, największej raty i odsprzeda nowe mieszkanie za cenę niższą od obecnych rynkowych stawek – podaje Robert Chojnacki.Podobnie dobrą lokatą może okazać się zakup działek, przede wszystkim jednak w mniejszych miejscowościach położonych np. w promieniu 30 km od miasta, jak sugerują analitycy z Money Expert. Jak podaje Wojciech Wężyk z Goldenegg – Niezależni Doradcy Finansowi, oprócz działek budowlanych, rośnie zainteresowanie gruntami rolnymi – ich nabywcy liczą na odrolnienie, a tym samym wzrost wartości. I to niemały – na przykład, w Łodzi mkw. działki budowlanej kosztuje około 350 złotych, pod Łodzią za ten sam metr zapłacimy 120 złotych, natomiast koszt zakupu działki rolnej to wydatek rzędu 20 złotych za 1 mkw.

Jak podaje Chojnacki, Bułgaria i Rumunia były bardzo popularne wśród inwestorów po wejściu do Unii Europejskiej. – Jednak szybko się okazało, że ceny nieruchomości startowały już z bardzo wysokiego pułapu przy dolnej podaży mieszkań, co nie dawało tak dużych zwrotów z nieruchomości jak w Polsce.

Słowacja z kolei była zapomniana. Dziś okazuje się inwestycyjnym eldorado.

W Zakopanem średnio za metr kwadratowy lokum musimy zapłacić 10 – 15 tys. zł. Tymczasem w atrakcyjnej słowackiej miejscowości turystycznej, można znaleźć np. 40-metrowy apartament za ok. 6,2 tys. zł za 1 mkw. – opowiada Chojnacki. – Ceny apartamentów turystycznych w słowackich Tatrach muszą więc wzrosnąć.

W przyszłym roku Słowacja znajdzie się w strefie euro, co również wpłynie na wzrost stawek mieszkań.

– Słowacja to nie wszystko. Należy szukać dalej. Oprócz Malezji warunki wyjątkowo korzystne dla inwestorów są na Margaricie, wyspie należącej do Wenezueli. Nie ma tu wiele podatków charakterystycznych dla innych krajów, jak VAT czy cło, podatek od zysków kapitałowych wynosi zaledwie 0,5 – 1 proc., a dodatkowe koszty związane z zakupem czy sprzedażą nieruchomości są niskie. Ponadto ta wyspa ma przyjazny dla obcokrajowców system prawny – praktycznie bez ograniczeń można tu nabywać nieruchomości, a sam proces jest prosty. Ponadto Margarita jest przed boomem cenowym w porównaniu z innymi wyspami archipelagu, gdzie ceny są co najmniej 50 – 70 proc. wyższe – zapewnia Chojnacki.

Władysław Jan Brzeski - partner REAS

– W Warszawie na 1 tys. mieszkańców powstaje rocznie osiem nowych mieszkań. We wszystkich stolicach środkowoeuropejskich jest to średnio 4,7 lokalu. Tempo rozwoju lokalnych rynków jest więc nieznacznie szybsze niż w Europie Zachodniej, gdzie wskaźnik ten wynosi 4,5.

Średnia dla 12 stolic Europy Środkowo-Wschodniej nie pozwala precyzyjnie ocenić sytuacji, ponieważ w regionie występuje znaczne zróżnicowanie poziomu produkcji – np. w Bukareszcie powstaje rocznie tylko jedno mieszkanie na 1 tys. osób. Jeśli chodzi o zasoby mieszkaniowe, Europa Środkowa znajduje się ciągle w tyle za zachodnimi sąsiadami. W 12 stolicach środkowoeuropejskich na 1 tys. osób przypada średnio 435 mieszkań, podczas gdy w krajach dawnej unijnej „15” – 490 lokali. Wyjątkiem jest Budapeszt, gdzie obserwujemy wyższe nasycenie mieszkaniami – na 1 tys. mieszkańców przypada 509 lokali. Największy niedobór występuje natomiast na rynkach mieszkaniowych w Kijowie i Bukareszcie. Wzrost zainteresowania inwestorów rynkami w Europie Środkowej zaowocował wzrostem cen. W 2007 r. najwyższy wzrost – niemal 45 proc. – odnotowano na rynku mieszkaniowym w Sofii. Średnie ceny w Bratysławie wzrosły o 25 proc., a w Bukareszcie, Pradze i Warszawie – 20 proc. Warszawa jest przy tym liderem, jeśli chodzi o ceny apartamentów, które dochodzą do 7,5 tys. euro za 1 mkw., jak również ogólną rozpiętość cen odzwierciedlającą zróżnicowanie oferty. Europa Środkowa wydaje się dziś szczególnie atrakcyjna jako lokalizacja inwestycji mieszkaniowych. Spowolnienie gospodarek starej „15” obniży wzrost gospodarczy szczególnie w krajach uzależnionych od handlu oraz tych o wysokim deficycie obrotów bieżących. Polska gospodarka wypada na tym tle najlepiej wśród badanych krajów, co będzie wzmacniało pozycję Warszawy jako względnie dojrzałego i głębokiego rynku mieszkaniowego.

—kad

Polski rynek nieruchomości ma już za sobą największe podwyżki, choć sporo ekspertów przekonuje, że czekają nas jeszcze zwyżki ok. 10 -15 proc. rocznie.

– Należy jednak krytycznie się przysłuchiwać prognozom, a nieruchomość wybierać ostrożnie lub szukać nowych możliwości inwestycyjnych za granicą – twierdzi Robert Chojnacki, prezes zarządu redNet Property Group.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne