W razie odmowy przyznania kredytu przez bank, kupujący nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji związanych z koniecznością rozwiązania umowy z jego winy.
Zawierając umowę deweloperską zobowiązującą do wybudowania i przeniesienia własności lokalu na kupującego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tytuł prawny przysługujący deweloperowi do nieruchomości i obciążenia nieruchomości. Optymalnie deweloperowi powinna przysługiwać własność nieruchomości bądź prawo użytkowania wieczystego, a w księdze wieczystej nie powinna być wpisana hipoteka lub inne ograniczone prawo rzeczowe.
Większość inwestycji z powodzeniem finansowana jest jednak z kredytów bankowych i zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości. Zawsze warto zwrócić uwagę na stan zaawansowania robót budowlanych, a jeżeli budowa się nie rozpoczęła, sprawdzić, czy deweloper dysponuje ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę. Niektórzy deweloperzy oferują możliwość dokonywania wpłat na rachunek depozytowo-powierniczy w banku – obecnie jest to najlepsze rozwiązanie.
Dobrze gdy ostatnia i największa transza płatna jest po przekazaniu lokalu kupującemu. W umowie deweloper nie powinien również zastrzegać sobie prawa jednostronnego podwyższenia wynagrodzenia bez przyznania kupującemu prawa odstąpienia od umowy bez negatywnych konsekwencji – jest to postanowienie zakazane.