Osoby dopiero zaczynające dorosłe życie często nie mają zdolności kredytowej pozwalającej na zakup pierwszego mieszkania.
Często zaciągają pożyczkę wspólnie z rodzicami, którzy pomagają im ją spłacać. Sytuacja taka nie powoduje obciążeń podatkowych, jeśli osoba, za którą spłacany jest kredyt, zdaje sobie sprawę, że otrzymała darowiznę, i dopełni formalności, aby skorzystać z ulgi. [b]Problemem takim zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 27 października 2008 r. (nr ITPB2/436-92/08/IL)[/b]. Podatnik, który zwrócił się z pytaniem, kupił mieszkanie. W znacznej części transakcja została sfinansowana kredytem, który podatnik zaciągnął wspólnie z rodzicami.
Środki na poczet spłaty kredytu są gromadzone na koncie rodziców. Bank otrzymał upoważnienie do pobierania rat z tego rachunku. Obecnie ciężar spłaty kredytu ponoszą wyłącznie rodzice (to ma się zmienić w momencie poprawy sytuacji materialnej podatnika).
Izba skarbowa uznała, że spłata kredytu przez rodziców podatnika jest darowizną. Wskazała, że zgodnie z kodeksem cywilnym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Może więc ona polegać na różnych postaciach dyspozycji majątkowych prowadzących do zmniejszenia majątku darczyńcy, a po stronie majątku obdarowanego do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.
Warto zauważyć, że darowizna między rodzicami a dziećmi może, bez względu na jej wartość, być zwolniona od podatku. Pozwala na to art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. W tym celu muszą być jednak spełnione dwa warunki. Po pierwsze, nabywca musi zgłosić darowiznę w urzędzie skarbowym (ma na to sześć miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego). Po drugie, otrzymanie darowizny pieniężnej musi być udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.