Jeśli lokum było wykupione po tej dacie, to w razie jego odsprzedaży lub darowizny przez osobę bliską bezpośredniego kontrahenta gminy upust musi co do zasady wrócić do gminy.
Okres karencji co do mieszkań sprzedanych najemcom przez gminę lub Skarb Państwa przed 22 września 2004 r. wynosi dziesięć lat, licząc od dnia wykupu. Wykupione po tej dacie można sprzedać bez zwracania bonifikaty po pięciu latach.
Graniczna data
Data 22 października 2007 r. wynika stąd, że w tym dniu weszła w życie nowelizacja z 24 sierpnia 2004 r. ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.), którą zmieniono przepisy o zwrocie bonifikaty. W myśl dodanego wtedy ust. 2b art. 68 u.g.n. wskazane w ust. 2 art. 68 zasady dotyczące zwrotu bonifikaty stosuje się odpowiednio do osoby bliskiej, która wyzbyła się mieszkania albo wykorzystała je na cel niemieszkaniowy przed upływem pięciu lat od dnia pierwotnego nabycia (wykupu od gminy albo Skarbu Państwa). Gmina czy skarb (bo przepisami o preferencyjnych zasadach wykupu i zwrocie bonifikaty objęte są także mieszkania należące do skarbu) może żądać oddania tego upustu tylko od osoby bliskiej, a nie swego bezpośredniego kontrahenta.
Sąd Najwyższy w kilku uchwałach odnoszących się do mieszkań wykupionych przed 22 października 2007 r. uznał, że obowiązek zwrotu bonifikaty dotyczy tylko najemcy, który nabył lokum bezpośrednio od gminy czy Skarbu Państwa.
Nie obciąża on osoby bliskiej, która stała się potem jego właścicielem w wyniku darowizny lub sprzedaży. Ostatecznie wątpliwości w tym względzie usunęła