Reklama
Rozwiń

Jest uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego ws. roszczeń frankowiczów

Sąd Najwyższy podtrzymał stanowisko, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, ale te kwestie SN rozstrzygnął już wcześniej. Ważniejsze jest natomiast piątkowe stwierdzenie, że umowa kredytu z abuzywnymi postanowieniami nie ulega natychmiastowemu rozwiązaniu. Kredytobiorca po dowiedzeniu się o abuzywności, może bowiem zgodzić się na naprawienie umowy i ta naprawa będzie ważna od początku kontraktu. Konsument może jednak odmówić naprawy umowy, i wtedy dopiero bank może żądać zwrotu kapitału.

Aktualizacja: 07.05.2021 14:37 Publikacja: 07.05.2021 14:07

Jest uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego ws. roszczeń frankowiczów

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Sędzia Roman Trzaskowski zaznaczył w uzasadnieniu, że SN nie trzymał się ściśle pytań rzecznika finansowego, i wypowiada się tylko co do niektórych kwestii pojawiających w sporach frankowych. Generalnie uregulowania tych kwestii powinien był dokonać ustawodawca.

 - SN potwierdził, że każdej ze stron przysługuje w razie nieważności umowy roszczenie o zwrot zapłaconych kwot: bankowi - kwoty kredytu, a konsumentowi - sumy rat kredytowych. Oczywiście każda ze stron może złożyć oświadczenie o potrąceniu na zasadach ogólnych. Najważniejszy skutek uchwały SN jest taki, że zasadniczo kwotę kredytu trzeba oddać, nawet gdy umowa jest nieważna. Taki jest wniosek ze stwierdzenia, że bankowi bieg 3-letniego przedawnienia roszczeń rozpoczyna się od dnia reklamacji złożonej przez klienta - wskazuje dr Mariusz Korpalski, radca prawny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono