Podstawowym założeniem nowej ustawy jest wprowadzenie środków zabezpieczających interesy prywatnych nabywców niebędących profesjonalistami w obrocie nieruchomościami. Powinno to przyczyniać się do rozwoju standardów rynkowych w zakresie przygotowywania inwestycji mieszkaniowych.
W praktyce indywidualni inwestorzy często nie mieli faktycznego wpływu na treść umów inwestorskich i byli stawiani przed koniecznością zaakceptowania warunków przedstawionych przez dewelopera. Obecnie umowa deweloperska jest już uregulowana i ma formę aktu notarialnego. Ponadto przed zawarciem umowy deweloper zobowiązany jest do przekazania prospektu informacyjnego, który ma zawierać najważniejsze informacje o deweloperze, realizowanej inwestycji mieszkaniowej (lokal mieszkalny lub dom) oraz informacje o sąsiadujących nieruchomościach.
Najważniejszym jednak założeniem ustawy jest obowiązek posiadania przez dewelopera bankowego rachunku powierniczego, tj. depozytu powierniczego dla środków pieniężnych wpłacanych przez indywidualnych inwestorów.
Ustawa wchodzi w życie 29 kwietnia. Jednak pewne trudności interpretacyjne może nastręczać jej przepis przejściowy (art. 37). Zgodnie z nim deweloper nie będzie zobowiązany do oferowania rachunku powierniczego dla określonego przedsięwzięcia deweloperskiego, jeśli rozpoczął sprzedaż lokali mieszkaniowych przed dniem wejścia w życie tej ustawy, tj. przed 29 kwietnia 2012 r.
Należy podkreślić, że chodzi o faktyczne rozpoczęcie sprzedaży. Obecnie przeważa pogląd, że samo opublikowanie krótkiego ogłoszenia o przyszłej sprzedaży w celu skorzystania z takiego odstępstwa uważa się za niewystarczające.