Zajmujesz lokal bez umowy, płacisz jak za wynajem

Odszkodowanie za bezpodstawne korzystanie z lokalu jest świadczeniem okresowym. Przedawnia się więc w krótszym, trzyletnim terminie.

Publikacja: 13.11.2012 08:11

Stanowisko SN jest korzystne dla osób zajmujących bez-?umownie (bez podstawy prawnej) lokale.

Stanowisko SN jest korzystne dla osób zajmujących bez-?umownie (bez podstawy prawnej) lokale.

Foto: www.sxc.hu

Tak przesądził w piątek Sąd Najwyższy (sygnatura akt: IV CSK 303/12), a werdykt jest tym ważniejszy, że część prawników i sądów uważała, że przedawnienie następuje po dziesięciu latach. To stanowisko jest oczywiście korzystne dla osób zajmujących bez- umownie (bez podstawy prawnej) lokale, a niekorzystne dla ich właścicieli.

Najem wygasał już dawno

Kwestia ta wynikła w sprawie, jaką Gmina Białystok (Zarząd Mienia Komunalnego) wytoczyła Teresie Ż. i jej córce o zapłatę 66 tys. zł za bez- umowne korzystanie z należącego do miasta mieszkania (ok. 50 mkw.) przez dziesięć lat przed złożeniem pozwu. W 1985 r. Kobieta weszła w posiadanie tego mieszkania, uzyskując decyzję o jego przydziale. Miało być ono przedmiotem zamiany, ale nic z tego nie wyszło, i dwa lata później miasto ów najem wypowiedziało, ale po długich procesach o eksmisję lokatorka mieszkanie opuściła w 2006 r. Pozew o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z mieszkania gmina złożyła dopiero w 2010 r. Na żądaną kwotę składa się zatem odszkodowanie tylko za sześć lat (2000–2006).

Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie praw lokatorów osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Odszkodowanie odpowiada wysokości kwoty, jaką właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli nie pokrywa ono poniesionych strat, właściciel może żądać dodatkowo odszkodowania uzupełniającego.

Kluczowa kwestia w sprawie

Białostockie Sądy – Okręgowy i Apelacyjny – zasądzając odszkodowanie, nie uwzględniły zarzutu pozwanej, że w tych sprawach obowiązuje krótsze, trzyletnie przedawnienie. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe – trzy lata. W tej sprawie kluczowe było więc zagadnienie, czy takie odszkodowanie jest świadczeniem okresowym.

Pełnomocnik gminy mec. Anna Hofman przywołała dwie uchwały SN, ale jeszcze z lat 70., które wskazywały, że nie ma podstaw prawnych, by takie odszkodowanie traktować jako okresowe, a fakt, że ma być płacone co miesiąc, oznacza tylko, że właściciel ma prawo go żądać co miesiąc.

Kwestia ta jest w tej sprawie kluczowa, bo gdyby przyjąć, że jej przedawnienie jest trzyletnie, gmina mogłaby nic nie uzyskać, gdyż w ostatnich trzech latach przed złożeniem pozwu Teresa Ż. już tego mieszkania nie zajmowała.

Trzyletnie przedawnienie

Sąd Najwyższy nie podzielił tej argumentacji. Owszem, kiedyś zajmował takie stanowisko, ale nie było wtedy ustawy o ochronie praw lokatorów, i SN nie znajdował podstawy prawnej, by do takich roszczeń stosować krótsze przedawnienie.

– Teraz taką podstawą może być ustawa o ochronie lokatorów, która zawiera pewną wskazówkę w tym względzie, mówiąc o comiesięcznym świadczeniu odszkodowania – wskazał w uzasadnieniu sędzia SN Krzysztof Strzelczyk.

Poza tym – dodał SN – owa zapłata jest kontynuacją kontraktu, wcześniejszego najmu, a dokładniej niewywiązania się z niego, tj. niewydania na czas lokalu po wypowiedzeniu umowy. Przy najmie jest zaś trzyletnie przedawnienie. SN zauważył też, co dla miasta może rodzić jeszcze nadzieję na odszkodowanie, że się ono nie przedawniło, że wymagalność (przedawnienie) nie musi być liczone od złożenia pozwu, ale także od innego sformalizowanego zażądania zapłaty.

Z tych powodów SN zwrócił sprawę SA do ponownego rozpoznania.

Tak przesądził w piątek Sąd Najwyższy (sygnatura akt: IV CSK 303/12), a werdykt jest tym ważniejszy, że część prawników i sądów uważała, że przedawnienie następuje po dziesięciu latach. To stanowisko jest oczywiście korzystne dla osób zajmujących bez- umownie (bez podstawy prawnej) lokale, a niekorzystne dla ich właścicieli.

Najem wygasał już dawno

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo